علاقه مند کردن کودکان به نظافت

در بسیاری از خانه‌ها، کودکانی زندگی می‌کنند که چندان علاقه‌ای به تمیز کردن و نظافت ندارند. این کار انباشته شدن کارها بر دوش یک نفر از یک طرف، از طرفی رشد عدم مسئولیت‌پذیری در کودکان را در پی خواهد داشت. به همین دلیل بسیاری از والدین به دنبال راه‌کارهایی برای علاقه مند کردن کودکان به نظافت خانه و اتاق خود هستند. اگر شما نیز جز این دسته از افراد هستید، بانو زون را در این مطلب همراه نمایید تا با بهترین روش های علاقه مند کردن کودکان به نظافت آشنا شوید.

بهترین روش های علاقه مند کردن کودکان به نظافت

همه بچه‌ها بازی کردن را به کار و نظافت ترجیح می‌دهند. هیچ یک از آن‌ها دوست ندارد بازی جذاب و هیجان انگیز خود را رها کرده و دستمالی به دست بگیرد و مشغول تمیز کاری شود. درست است که دنیای کودکان، دنیایی رنگارنگ و جذاب است، اما کار نکردن و عدم تمایل به نظافت اتاق و خانه، می‌تواند تبعات بس منفی را در پی داشته باشد. برای حل این مشکل، نیاز به چوب جادویی نخواهی داشت، بلکه کافی‌ست، با بهترین روش های علاقه مند کردن کودکان به نظافت آشنا شوید:
مثل یک تیم کار کنید

یکی از روش های علاقه مند کردن کودکان به نظافت ، این است که فضایی سرگرم کننده و تیمی ایجاد نمایید. این کار هرگز به روحیه کودکان صدمه وارد نمی‌کند، چرا که پدر و مادرشان را در کنار خود حین کار کردن می‌بیند. همچنین خوب است حین کار کردن، موسیقی مورد علاقه او را پخش کنید و شروع به آواز خواندن با یکدیگر نمایید. با این کار می‌توانید حین بازی و تفریح، به کمک یکدیگر و با مشارکت کودک خود، خانه را تمیز کنید.

حین کار کردن، عکس و فیلم بگیرید

شما می‌توانید همانند تبلیغ‌های تلویزیونی، از لحظه به لحظه کار و فعالیتی که درون خانه به همراه کودکان خود انجام می‌دهید، عکس و فیلم تهیه کنید. شما با این کار لحظاتی بی نظیر و ناب ایجاد می‌کنید که کار کردن را لذت بخش می‌کند.
از ابزارهای کار جذاب و رنگی استفاده نمایید

یکی دیگر از جذاب‌ترین روش های علاقه مند کردن کودکان به نظافت ، این است که از ابزارهای جذاب و رنگی استفاده نمایید. به این منظور می‌توانید ابرها و دستمال‌های رنگی خریداری کرده، یا اصلا سراغ جارو و سطل‌هایی بروید که شکل‌ها و طرح‌های جذابی دارند. به این صورت می‌توانید توجه کودکان خود را جلب نمایید.

علاقه مند کردن کودکان به نظافت

علاقه مند کردن کودکان به نظافت

کار را به تفریح تبدیل کنید از بهترین روش های علاقه مند کردن کودکان به نظافت

زمان آشپزخانه را به یک مهمانی تبدیل نمایید. مثلا یک کلاه سرآشپز بر سر کودک خود بگذارید و از او بخواهید تا در آشپزخانه به شما کمک کند.

یا اینکه از او بخواهید که به عنوان سرآشپز، غذایی به عنوان شام شب پیشنهاد دهد. هر کسی می‌تواند حین آماده سازی غذا در آشپزخانه به کمک شما آید. موسیقی پخش کرده، پایکوبی کنید و از کار در آشپزخانه در کنار فرزندان خود لذت ببرید.

احساس همکاری را در آن‌ها تقویت نمایید

از روش های علاقه مند کردن کودکان به نظافت این است که در وجود آن‌ها، حس همکاری و با هم بودن را تقویت نمایید. کار کردن در خانه برای کودکان تبعات مثبتی در پی خواهد داشت. این کار به بچه‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها جزئی از خانواده هستند و حضور و فعالیت آن‌ها می‌تواند بسیار موثر باشد.

علاقه مند کردن کودکان به تمیز کردن خانه

علاقه مند کردن کودکان به تمیز کردن خانه

کارهای پر چالش را به آن‎ها بسپارید

گاهی ممکن است برخی از والدین، برای علاقه مند کردن کودکان به نظافت ، پاداش تعیین کنند. اما لازم است بدانید که این کار تنها برای مدت کوتاهی پاسخگو خواهد بود. در عوض ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، هر چند وقت یک‌بار، کارهای پر چالش را به او بسپارید. اگر تا پیش از این، کودک شما برای پاک کردن میز به شما کمک می‌کرد، کار را کمی سخت‌تر کرده و پاک کردن کل میزها را بر عهده او به تنهایی بگذارید. مرحله بعدی این است که چالش را با افزایش سرعت تکرار نمایید. اشتباه نکنید؛ کودکان از انجام کارهای ساده خسته می‌شوند، گاهی لازم است برای اضافه کردن چاشنی هیجان به کارهای خانه، کارهای سخت را به آن‌ها بسپارید.

برای علاقه مند کردن کودکان به نظافت ، برنامه‌های تکراری را برهم زنید

بگذارید بچه‌های شما حداقل هفته‌ای یک‌بار برنامه ریزی وعده‌های غذایی و پختن شام را انجام دهند، به آن‌ها کمک کنید تا غذاهای تکراری را در وعده‌های پشت سر هم نچینند.
این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در مورد برنامه ریزی و سازماندهی وعده‌های غذایی هوشمندانه عمل کنند و این باعث می شود که درگیر یک فعالیت سرگرم کننده باشند و نه کارهای یکنواخت خسته کننده!
همچنین، به کودک خود اجازه دهید هر چند وقت یک‌بار، خلاقیت به خرج داده و خود غذایی خوشمزه درست کند. باور کنید این کار خلاقیت او را به شدت افزایش خواهد داد!

علاقه مند کردن کودکان به نظافت

علاقه مند کردن کودکان به نظافت

برای آن‌ها هدف معنوی تعریف کنید

هنگامی که بچه‌ها مجاز به شرکت در کاری هستند که از خودشان بزرگ‌تر است، احساس رشد در زندگی و مهم بودن در خانواده در آن‌ها رشد می‌کند. همه افراد از احساس مهم بودن لذت می‌برند و این چیزی است که در رشد شخصیت کودکان نقش اساسی بازی می‌کند.

او را تشویق کرده و از کمک کردن او در انجام کارهای خانه، سپاسگزار باشید. به او نشان دهید که حضور او در کنار شما حین کار کردن، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

زبان و لحن مناسبی برای درخواست کمک از آن‌ها، انتخاب نمایید

توجه داشته باشید که کار کردن برای بچه‌ها هیچ انگیزه‌ای در پی ندارد. بلکه نکته اصلی کار کردن این است که احساس اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری را در او تقویت نمایید. به جای اینکه با لحنی تحکم آمیز، او را وادار به انجام کار خانه کنید، با عبارتی محترمانه از او درخواست کمک نمایید. مثلا به او بگویید:” خیلی خوبه که به مامان کمک کنی خونه رو تمیز کنه”
همچنین از جملاتی که اعتماد به نفس را در او تقویت می‌کند، استفاده نمایید؛ مثلا بگویید: در خانواده ما، بچه‌هایی که تختخوابشون رو مرتب می‌کنند، خیلی زیبا هستند”. توجه داشته باشید که هرچه فرزند شما مستقل‌تر تربیت شود، انگیزه بیشتری برای انجام وظایف خود در آینده خواهد داشت.

دوباره کاری را تعطیل کنید

هیچ کس دوباره کاری و چندباره کاری را دوست ندارد. از این رو اگر کودک شما، نتوانست کاری که به او سپردید را به خوبی انجام دهد، او را وادار به انجام مجدد آن نسازید. کمی صبر داشته باشید چرا که او به مرور زمان، شیوه درست انجام کار را به خوبی یاد خواهد گرفت.

یک سبد جذاب درست کنید

اگر از آشفتگی لباس‌های کثیف به ستوه آمده‌اید، می‌توانید یک سبد جذاب تهیه نمایید و از کودک خود بخواهید، تا لباس‌های کثیف خود را درون سبد بیندازد. توجه داشته باشید که شما می‎بایست دنیایی جذاب برای آن‌ها بسازید، دنیایی رنگارنگ که با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند.

به منظور علاقه مند کردن کودکان به نظافت ، یک چک لیست ایجاد نمایید

درست کردن چک لیست به افراد انگیزه می‌دهد. همه دوست دارند که مراحل رشد و به پایان رساندن کارهای خود را به خوبی مشاهده نمایند. می‌توانید به کمک تصاویر جذاب، یک چک لیست مطابق سلیقه کودک خود ایجاد نمایید، تا بعد از انجام دادن هر یک از کارها، با یک مداد رنگی و یا حتی برچسب‌های هیجان انگیز، رو به روی کار انجام شده، تیک زده و یا چیزی بچسباند.

برای سرعت بخشیدن به کار، بازی کنید

گاهی لازم است تا مهارت‌های زمان سنجی و همچنین سرعت را در او تقویت نمایید، برای این کار می‌توانید، از یک زمان‌سنج استفاده نمایید و بازی کنید. مثلا زمانی را برای انجام کاری مشخص تعیین کرده و بازی را آغاز نمایید. اگر او توانست کار تعیین شده را در این بازه زمانی انجام دهد، جایزه‌ای به او اعطا کنید.

علاقه مند کردن کودکان به تمیز کردن خانه

علاقه مند کردن کودکان به تمیز کردن خانه

سخن پایانی

همان‌طور که مشاهده کردید، روش های علاقه مند کردن کودکان به نظافت نه تنها خسته کننده نیست، بلکه می‌تواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. توجه داشته باشید که دنیای کودکان، دنیای رنگ و بازی‌ست، شما می‌توانید این موارد را تبدیل به ابزارهای جادویی کرده و با علاقه مند کردن کودکان به نظافت، مسئولیت پذیری را در آن‌ها تقویت نمایید.

 

منبع:

parents.com

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

شیرین، علاقه زیادی به نویسندگی داره و تا به امروز تجربه های مختلفی از نویسندگی کسب کرده. شیرین فارغ التحصیل رشته مدیریت هست اما مطالعه های گسترده ای در زمینه های روانشناسی و مشاوره داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *