همه چیز درباره تبخال تناسلی

  • توسط شیوا ریاحی
  • ۳۱۲
  • 0
تبخال تناسلی

بیماری های مقاربتی، همواره یکی از دغدغه های افراد بوده است. یکی از این بیماری ها، تبخال تناسلی است. تبخال تناسلی چیست ؟ تبخال تناسلی از چی میاد ؟ تبخال تناسلی از چه راههایی منتقل می شود ؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا با یکدیگر به این پرسش پاسخ دهیم.

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی یک بیماری مقاربتی (STD) است. زخم های تبخال شامل تاول‌های دردناکی است که می‌توانند سبب باز شدن تبخال شده و مایعات و آب آن خارج شود. در حدود ۱۶ درصد افراد بین 14 تا 49 سال مبتلا به بیماری STD هستند.

تبخال تناسلی از چی میاد ؟

تبخال تناسلی از چی میاد ؟ این پرسش تبدیل به دغدغه ای بسیار بزرگ برای افراد شده است. چرا که شاید تا به امروز مبتلایان به این بیماری نمی دانند که تبخال تناسلی از چی میاد!

علل تبخال تناسلی

دو نوع ویروس تبخال، موجب ایجاد تبخال تناسلی می‌شود: HSV-1(که معمولا باعث ایجاد سرماخوردگی می‌شود) و HSV-2 (که معمولا باعث تبخال تناسلی می‌شود).
ویروس‌ها از طریق غشای مخاطی وارد بدن شما می‌شوند. غشای مخاطی شما لایه‌های نازکی از بافت است که در بینی، دهان و دستگاه تناسلی شما یافت می‌شود. هنگامی که ویروس ها وارد بدن شما می‌شوند، خود را در سلو‌ل‌های شما می‌گنجانند و سپس در سلول‌های عصبی لگن شما قرار می‌گیرند. ویروس‌ها تمایل دارند به راحتی در محیط‌های خود تکثیر یا سازگارشوند، که این امر درمان را سخت می‌کند.
HSV-1 یا HSV-2 در مایعاتی همچون بزاق، مایع منی و ترشحات .اژن افراد آلود ه پیدا کرد.

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی

شناخت علائم تبخال تناسلی

زمانی که بیماری در بدن شیوع پیدا کرده باشد، تاول‌ها خود را نشان می‌دهند. بیماری دو روز بعد از ابتلا به ویروس یا ۳۰ روز بعد از آن ظاهر می‌شوند. شکل ظاهری تبخال تناسلی می‌تواند ما را از وجود این ویروس آگاه سازد. علائم عمومی برای مردان شامل تاول‌های موجود در آلت یا باسن (نزدیک یا اطراف مقعد) است. علائم عمومی در زنان شامل تاول‌های اطراف یا در نزدیکی مهبل، مقعد و باسن است. اینکه از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم، مستلزم یک آزمایش یا مراجعه به پزشک است.
علائم عمومی اعم از زن و مرد شامل موارد زیر است:

– ممکن است تاو‌ها در دهان، روی لب، صورت یا هرجای دیگر که با مناطق آلوده در تماس باشد، ظاهر شود.
– محل آلوده قبل از ظاهر شدن شروع به خارش یا سوزن شدن می‌کند.
– ممکن است تاول‌ها باز شوند و مایع تاول خارج شود و زخم ایجاد شود.
– پوسته ممکن است طی یک هفته بعد از شیوع روی زخم‌ها ظاهر شود.
– ممکن است غدد لنفاوی شما متورم شود، غدد لنفاوی مسئولیت مبارزه با عفونت و التهاب در بدن را دارند.
– ممکن است دچار سردرد، بدن درد و تب شوید.

علائم عمومی برای کودک متولد شده از تبخال (که از طریق زایمان و واژینال دریافت می‌شود) ممکن است شمال زخم‌های صورت، بدن و دستگاه تناسلی باشد. نوزادانی که با تبخال تناسلی به دنیا می‌آیند، می‌توانند عارضه و تجربه بسیار شدیدی ایجاد کنند:

– نابینایی
– ضربه مغزی
– مرگ

بسیار مهم است که اگر باردار هستید به پزشک خود بگویید که تبخال تناسلی دارید. آن‌ها اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از انتقال ویروس به نوزاد در هنگام زایمان را انجام می‌دهند. در این شرایط دکتر نوزاد را از طریق سزارین به دنیا می‌آورد.

تشخیص تبخال تناسلی

پزشک شما می‌تواند با معاینه بصری زخم تبخال و عفونت تبخال را تشخیص دهد. البته همیشه نیاز به معاینه نیست و می‌توان با آزمایش این ویروس را تشخیص داد. آزمایش خون می‌تواند قبل از بروز بیماری، ویروس تبخال را تشخیص دهد. اگر فکر می‌کنید در معرض تبخال تناسلی قرار دارید، اگر هنوز علائمی را تجربه نکردید، با پزشک خود ملاقات کنید.

درمان قطعی تبخال تناسلی

درمان می‌تواند یشرفت بیماری را کاهش دهد ولی نمی‌تواند شما را از شر ویروس‌های تبخال خلاص کند. شما باید هربار رابطه ی جنسی ایمن داشته باشید و از کاندوم استفاده نمایید. این امر به جلوگیری از شیوع تبخال تناسلی و سایر بیماری‌های مزمن STD کمک می‌کند. هیچ درمان قطعی تبخال تناسلی در جهان وجود ندارد ولی با دارومی‌توان بیماری را کنترل نمود. این بیماری در بدن شما به صورت خواب باقی می‌ماند تا زمانی که چیزی موجب بیدار شدن بیماری شود. این بیماری هنگام استرس، بیماری یا خستگی خود را نشان می‌دهد. پزشکتان در برنامه ی درمانی شما کمک می‌کند تا در مدیریت بیماری موفق باشید.
درمان گیاهی تبخال تناسلی نیز می‌تواند به روند بهبود زخم‌ها و تاول‌ها کمک کند.

داروها

داروهای ضد ویروسی ممکن است به سرعت بهبدی زخم‌های شما و کاهش درد کمک کند. داروها ممکن اسن در اولین علائم شیوع بیماری ( سوزن سوزن شدن، خارش و سایر علائم) برای کاهش علائم مصرف شود.

درمان خانگی تبخال تناسلی

هنگام استحمام یا دوش گرفتن در آب گرم از پاک کننده‌های ملایم استفاده کنید. محل آلوده را تمیز و خشک کنید. برای راحت نگهداشتن منطقه ی تبخال، لباس‌های نخی و گشاد بپوشید.

تبخال تناسلی

تبخال دستگاه تناسلی

چه چیزی را باید زمانی که تبخال تناسلی داریم و باردار هستیم بدانیم؟

طبیعی است که نگران سلامتی کودک خود در هنگام ابتلا به هرنوع بیماری مقاربتی باشید. در صورتی که تبخال شما هنگام زایمان فعال باشد، ویروس می‌تواند در کودک شما پخش شود. بنابراین مهم است که هنگام آگاهی از بارداری به پزشک خود بگویید که تبخال تناسلی دارید. آن‌ها می‌توانند برای اطمینان از زایمان سالم روش‌های درمانی بی خطر را تجویز کنند. پزشکان به احتمال زیاد سزارین را توصیه کنند. تبخال تناسلی می‌تواند منجر به عوارضی نظیر سقط جنین یا تولد زودرس شود.

آیا تبخال تناسلی خطرناک است؟

کسانی که دچار تبخال تناسلی هستند، احتمال ابتلا به HIV در آن‌ها بیشتر است. مهم ترین دلیل آن این است که ترک‌ها و شکاف‌هایی در پوست به دلیل عود بیماری ایجاد می‌شود که از طریق آن‌ها ویروس HIV وارد بدن می‌شود.
مهم ترین دلیل خطرناک بودن این بیماری احتمال انتقال آن به جنین است، چراکه این ویروس می‌تواند جنین را آلوده کند. همان طور که گفته شد در هنگام زایمان فردی که دارای تبخال تناسلی است، زایمان باید حتما به روش سزارین صورت گیرد و مادر تحت درمان ضد ویروس قرار گیرد.

آیا تبخال تناسلی نشانه ایدز است؟

ابتلا به تبخال تناسلی می‌تواند خطر ابتلا به ویروس HIV را افزایش دهد و برای افرادی مبتلا به ایدز هستند مشکلات جدی ایجاد کند. کسانی که مبتلا به زخم تبخال تناسلی هستند در طی مقاربت احتمال ابتلا به HIV را دارند. در صورتی که مایع منی، مایع واژن یا خون در تماس با بدن فردی که تبخال دارد، باشد ریسک ابتلا به ایدز در فرد افزایش می‌یابد.

تبخال تناسلی چند روز طول می‌کشد؟

مدت بروز تبخال بستگی به این دارد که بدن شما چقدر سریع می‌تواند با شیوع بیماری مقابله کند و اینکه آیا شما برای تسریع روند بهبود از داروهای ضد ویروسی استفاده می‌کنید؟ به عنوان یک قاعده کلی اولین شیوع تبخال همیشه شدید تر است. در اکثر موارد دو تا سه هفته طول می‌کشد تا کاملا بهبود یابد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

رشته تحصیلی شیوا، زبان انگلیسی هست و تا حالا در زمینه های گردشگری، فرهنگی، هنر، آشپزی و ... تولید محتوا انجام داده. علاقه مندیش به مطالب مربوط به بانوان، باعث شده به بانوزون بپیونده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *