حساسیت‌های فصل پاییز

در فصل پاییز اغلب افرادی را می‌بینیم که با در دست گرفتن یک دستمال کاغذی مچاله شده و بینی قرمز و همچنین چشم‌های ملتهب مشغول انجام امورات روزانه شان هستند. جالب است بدانید که این افراد دائما در حال عطسه و سرفه هستند. تمامی این علائم ذکر شده نشانه‌های سرماخوردگی است ولی اشتباه نکنید این علائم دلیل سرماخوردگی نیست بلکه مهم ترین دلایل حساسیت‌های فصلی است که آن‌ها را دچار کرده است.
حساسیت های فصل پاییز از اواخر فصل تابستان آغاز می‌شود و افرادی که به این فصل آلرژی دارند را کلافه می‌کند. اگر شما جز آن افرادی هستید که گذراندن فصل پاییز برایتان طاقت فرسا است با بانوزون همراه باشید تا از علل این حالات مطلع شوید.

علت های حساسیت های فصل پاییز

به نظر شما چه اتفاقی می‌افتد که بدن فرد چنین حالاتی را از خود نشان می‌دهد؟ حساسیت همان واکنش شدید سیستم ایمنی بدن به برخی محرک‌ها و عوامل محیطی می‌باشد که ضرری برای بدن ندارد ولی سیستم ایمنی بدن آن را مضر می‌داند و جهت محافظت از بدن وارد فاز دفاعی می‌شود.
در زمان سرماخوردگی، بدن در مقابل ویروس‌ها و باکتری‌ها چنین واکنشی از خود نشان می‌دهد همچنین این واکنش در مقابل مواد بی ضرر همچون گرد و غبار، کپک‌ها، گرده گیاهان انجام می‌شود که به آن حساسیت یا آلرژی می‌گویند. زمانی که مواد غیر مضر وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی برای مقابله کردن با آن پادتن‌هایی تولید می‌کند. علائم آن عبارت اند از: خارش، سوزش چشم، سرفه، عطسه، آبریزش بینی.

دیگر علائم حساسیت های پاییزی عبارت اند از:

 • مشکلات ریوی همچون آسم
 • خارش پشت گلو و دهان
 • جوش زدن روی شکم
 • اسهال
 • در صورت شدیدتر شدن، فرد دچار آنافیلاکسی می‌شود
 • کهیرهای پوستی
 • خشک شدن شدید پوست
 • خارش
 • اگزما
آلرژی‌های فصل پاییز

آلرژی‌های فصل پاییز

گرده افشانی علف‌ها

گرده افشانی علوفه‌ها از اردیبهشت و خرداد شروع می شود و تا اواخر مرداد ماه به طول می‌انجاد، همچنین علف‌های هرز گرده افشانی خود را از اواخر تابستان شروع می‌کنند و تا اوایل پاییز ادامه می‌دهند. همان طور که می‌دانید در فصل پاییز برگ‌ها و گیاهان خشک می‌شوند که موجب به وجود آمدن کپک‌ها و قارچ‌ها می‌شود. باران باعث پراکنده شدن مواد حساسیت‌زا می‌شود که فصل پاییز را برای افراد طاقت فرسا می‌کند.

آلرژی در مدرسه

ممکن است فرزندانتان به چیزهایی که در مدرسه قرار دارد، حساسیت داشته باشند. اگر بعد از شروع مدرسه متوجه شدید کودک شما علائم آلرژی مثل خس خس سینه یا آبریزش بینی را نشان می‌دهد، به این نکته توجه کنید که چه چیزی می تواند موجب ایجاد این علائم شود؟ آیا حیوان خانگی در مدرسه تردد دارد؟ یا اینکه غبار گچ موجود در هوا موجب این آلرژی شده است؟ برای تمیز کردن مدرسه از پاک کننده‌های معطر استفاده می‌کنند؟ با یکی از مسئولان مدرسه راجع به موارد احتمالی صحبت کنید و عامل را بررسی نمایید. یکی از مهم ترین راه حل‌ها بستن پنجره‌ها است.

 

چگونه حساسیت‌های فصل پاییز را از سرماخوردگی تشخیص دهیم؟

سوزش چشم‌ها، آبریزش بینی، سرفه، عطسه، خس خس سینه، اشک آمدن از چشم‌ها، اختلال خواب همگی عوارض مشترک سرماخوردگی و آلرژی پاییزی است. تنها تفاوت سرماخوردگی و حساسیت پاییزی تب و چرکی شدن مخاط بینی است که فقط در سرماخوردگی بروز می‌کند. اگر احساس کردید که ترشحات بینی شما عاری از چرک و عفونت است، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که علائم ناراحت کننده تنها ناشی از عوامل حساسیت زای فصل پاییز است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با بانوزون همراه باشید.

چگونه آلرژی پاییز تشخیص داده می‌شود؟

پزشک شما می‌تواند به شما کمک کند تا دریابید چه عواملی موجب خارش و ترشح چشم، آبریزش بینی شما شود. او در مورد تاریخچه پزشکی و علائم شما صبحت خواهد کرد و ممکن است آزمایش پوستی را توصیه کند. اگر او این کار را انجام دهد، مقدار کمی از آلرژن را روی پوست شما قرار می‌دهد و معمولا آن را روی ساعد شما قرار می‌دهد. اگر به آن حساسیت دارید یک برجستگی کوچک یا بزرگ همچون نیش پشه روی پوستتان ایجاد می‌شود. در برخی موارد از آزمایش خون برای درک علت استفاده می‌کنند.

حساسیت‌های پاییزی

حساسیت‌های پاییزی

چگونه از شر حساسیت‌های پاییزی خلاص شویم؟

همان طور که می‌دانید حساسیت‌های پاییزی بیماری مهمی نیست ولی می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. با ما همراه باشید تا برخی روش‌هایی که می‌تواند عوارض حساسیت‌های پاییزی را کاهش دهد بیاموزیم. برای آن که بتوانید از بروز آلرژی‌ها جلوگیری کنید، باید دو هفته قبل از شروع فصل اقدام کنید. بینی خود را با سرم نمکی شستشو دهید. گرده ها در بعد از ظهر‌های خشک و خنک در هوا معلق هستند، بهتر است در این زمان از خانه خارج نشوید. در زمان بارندگی گرده‌ها در هوا پخش می‌شوند ولی پس از باران بهترین زمان برای پیاده روی است.
در خانه از سیستم تهویه هوا استفاده کنید و هنگام بیرون رفتن از خانه عینک آفتابی بزنید تا مواد حساسیت زا وارد چشمانتان نشود. مایعات زیادی مصرف کنید تا اثرات مواد حساسیت زیا کاهش یابد. پس از ورود به خانه دوش بگیر تا مواد حساسیت زا وارد خانه تان نشود.

خانه خود را خالی از مواد تحریک کننده نگه دارید

در فصل پاییز کفش ها را داخل خانه نیاورید. اگر کودکان شما در فصل پاییز روی برگ‌ها بازی می‌کنند، قبل از ورود به خانه از آن‌ها بخواهید کفش‌هایشان را خارج از منزل دربیاورند. اگر قصد پیاده روی دارید، سعی کنید بهترین زمان در طول روز را انتخاب کنید، در فصل پاییز با نزدیک شدن به ظهر، تعداد گرده‌ها در هوا افزایش پیدا می‌کند. زمانی که در خانه هستید، پنجره را بسته نگه دارید و حتما از تهویه هوا در خانه استفاده کنید.

عسل و پروبیوتیک را به رژیم غذایی خود اضافه نمایید

در حالی که به طور علمی اثبات نشده است، عده ای معتقدند که مصرف عسل محلی‌، عسل ایجاد شده توسط زنبور عسل که گرده های منطقه ای را مصرف می‌کنند، می‌تواند به کاهش آلرژی به این گرده ها کمک کند، به خصوص اگر مصرف ماهانه عسل محلی خام و غیر فرآوری شده را یک ماه یا قبل از آن انجام دهید.
محققان دانشگاه فلوریداوه ارتباط بین سلامت روده و کاهش علائم آلرژی را کشف کردند. این تحقیق به ترکیبی پروبیوتیکی از لاکتوباسیل‌ها و بیفیدوباکتری‌ها اشاره می‌کند، که می‌توانند به عنوان یک مکمل مصرف شوند یا در غذاها یافت شوند. بنابراین یک وعده غذایی از آن را درست کنید و در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید. ظرفی از ماست غلیظ شده را با دانه‌های کدوتنبل بو داده مخلوط کنید و مصرف نمایید.

بینی خود را با اسپری نمکی شستشو دهید

اسپری‌های نمکی برای شستن بینی می‌توانند به بیرون آمدن آلرژن‌ها از داخل بینی کمک کند. این اسپری‌ها می‌تواند برای کودکانی که دارو مصرف نمی‌کنند گزینه ی خوبی باشد. حمام کردن یکی از مهم ترین روش‌های زدودن گرده ها از روی لباس و بدن است و می‌تواند مانع از نشستن آن ‌ها روی ملافه‌ها، لباس خواب، وسایل خانه مثل مبل شود.

پاییز

پاییز

استفاده از بخور در منزل

برای حفظ رطوبت هوای داخل خانه از دستگاه های بخور گرم یا سرد استفاده کنید. ایجاد رطوبت در خانه در تسکین گرفتگی بینی و عفونت های مجاری تنفسی و همچنین حساسیت های فصلی و کم شدن سرفه های خشک نقش موثری ایفا می‌کند.  جالب است بدانید که می‌توانید مواد ضدعفونی کننده گیاهی و همچنین خوشبو کننده را به آن اضافه کنید. عوامل حساسیت فصل پاییز با عدم رعایت برخی نکات وارد خانه می‌شوند که با حفظ رطوبت منزل می‌توان از شر آن نجات پیدا کرد. در صورتی که سینوزیت، آسم و آلرژی های فصلی دارید، حتما از دستگاه بخور سرد استفاده کنید. فراموش نکنید که هر روز دستگاه بخور سرد را با آب و صابون بشویید، چراکه در آب سرد قارچ ها و باکتری ها رشد می‌کنند و از آن جایی که قطرات آب در هوا پخش می‌شوند، قارچ ها و باکتری ها نیز در فضای اتاق انتشار می یابد.

داروهای بدون نسخه می‌تواند به کاهش علائم آلرژی کمک کند

داروهایی مثل آنتی هیستامین می‌توانند به تسکین عطسه، خارش، آبریزش بینی و ترشح چشمان کمک کنند. لوراتادین، ستیریزین و فکسوفنادین از جمله داروهای مناسب برای تسکین آلرژی است. توجه داشته باشید که استفاده مکرر از داروهای تمیزکننده بینی موجب بدتر شدن علائم می‌شود. می‌توانید با پزشک خود در خصوص مصرف داروها مشورت نمایید.

سخن پایانی

بهتر است پیش از اینکه فصل پاییز شروع شود، اقدامات اولیه برای جلوگیری از حساسیت‌های پاییز را انجام دهید. سعی کنید خانه خود را تمیز نگه دارید و استفاده از دستگاه های بخور در منزل را فراموش نکنید. به مواد غذایی که در رژیم غذایی خود مصرف می‌کنید، توجه داشته باشید و سعی کنید بهترین ها را برگزینید. اگر شما اقدامات دیگری را انجام می‌دهید، با ما به اشتراک بگذارید.

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

رشته تحصیلی شیوا، زبان انگلیسی هست و تا حالا در زمینه های گردشگری، فرهنگی، هنر، آشپزی و ... تولید محتوا انجام داده. علاقه مندیش به مطالب مربوط به بانوان، باعث شده به بانوزون بپیونده.

2 نظرات در حال حاضر

 1. خیلی سایت خوب و جالبی دارین. راجع به همه موارد به طور کامل و جامع توضیح دادی

 2. من معمولا پاییز لبام خشک میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *