خواص آلوئه ورا برای مو چیست؟

  • توسط محکامه ناصری
  • ۱۰۸
  • 1
خواص آلوئه ورا برای مو

آلوئه ورا یکی از گیاهان بسیار پرخاصیت و مفید برای پوست و مو به شمار می‌رود. به ویژه خواص آلوئه ورا برای مو را می‌توانیم در یک گروه بندی مجزا جای دهیم. در اینجا قصد داریم خواص و مزایای گیاه آلوئه ورا را برشماریم و درباره این گیاه خاص و استثنایی که به لحاظ دارویی و درمانی و به لحاظ خوراکی و غذایی از محبوبیت بالایی برخوردار است، اطلاعاتی ارائه دهیم.

خواص آلوئه ورا برای مو

از آنجا که زیبایی و شفافیت موی سر امری بسیار مهم تلقی می‌شود، اکثر افراد برای پرورش و تقویت موهای خود روش‌های متفاوتی را اعم از پیگیری‌های دارویی، چه به روش گیاهی و سنتی و چه به شیوه شیمیایی در پیش می‌گیرند. همان قدر که به مراقبت از پوست اهمیت می‎دهیم، مراقبت از موها نیز فوق العاده ضروری به نظر می‌رسد.
اکنون می‌خواهیم در مورد یکی از موثرترین و بهترین روش‌های گیاهی برای تقویت و زیباسازی موهای سر توضیحاتی را ارائه دهیم.

آلوئه ورا گیاهی پرفایده برای ساختار موی سر است و در صورتی که از آن بهره برداری درست نمایید؛ بالاترین تاثیر را بر تقویت موهای سر شما خواهد گذاشت.

گیاه آلوئه ورا که کم شباهت به گیاه کاکتوس نیست، دارای بخشی ژله مانند و ژلاتینی و خمیری شکل و همچنین حاوی مایعی است که (مایع در بخش هلی زیر پوست گیاه جمع شده است) که این گیاه را به محصولی دو قسمتی مبدل کرده است و هریک از این قسمت‌ها خواص دارویی و غذایی خاص خود هستند.

خواص آلوئه ورا برای مو

خواص آلوئه ورا برای مو

خواص آلوئه ورا برای مو چگونه تاثیرگذار ظاهر می‌شود؟

آلوئه ورا به سبب ویژگی‌های خاص درمانی خود در تسکین خارش و بهبود و نرم کردن خشکی پوست سر موثر است. این گیاه حاوی انواع خاصی از ویتامین‌ها نظیر ویتامین A و C وE و مواد اثرگذار بر بافت‌های پوست سر است. این ویتامین‌ها در کنار مواد آنتی اکسیدان این گیاه، گزندهای ناشی از رادیکال‌های آزاد را خنثی کرده و این گونه ناراحتی‌های پوست سر و موها را تسکین می‌دهند.

همین خواص شفابخش منجر شده تا از اجزای مختلف این گیاه برای ساخت لوازم آرایشی بهداشتی و تهیه ژل‌ها و ماسک‌های مو استفاده کنند. مقدار مایعی که در گیاه آلوئه ورا موجود است این روش درمانی برای شادابی و درخشندگی موهای سر را سهل الوصول کرده است و طریقه استفاده از آلوئه ورا برای موها را آسان می‌نماید.

خواص آلوئه ورا برای مو و تاثیر مثبت و مستقیم آن در رشد و پرورش و تقویت موها

آزاد سازی فولیکول‌های موجود در مو از پوست سر به واسطه آنزیم‌های موجود در آلوئه ورا تاثیر مثبتی روی موهای سر دارد؛ به این صورت که سلول‌های مرده ی پوست سر را می‌زداید و به جوان سازی و تازه سازی سلول‌ها کمک می‌کند. تهیه این ژل و استفاده از آن بسیار ساده است و تنها کافی است گیاه آلوئه ورا را نصف کنیم. سپس باید از قسمت ژله مانند این گیاه که از بخش‌های مرکزی و کانونی برگ گیاه استخراج می‌شوند برای موها بهره ببریم. ژل آلوئه ورا برای مو به شدت توصیه می‌شود و به شادابی و درخشش موها و همچنین درمان موهای آسیب دیده کمک شایانی خواهد کرد.

همچنین به سبب استفاده از این گیاه شوره زدن‌ موهای سر نیز کنترل و پس از مدتی رفع می‌شوند، چرا که این گیاه دارای مواد ضد قارچی و ضد باکتریایی است.

وقتی حساسیت‌های موضعی و ملتهب شدن پوست سر به خاطر استفاده از انواع مواد شوینده شیمیایی مو را شاهد هستیم، استفاده از گیاه آلوئه ورا و جنبه دارویی آن برای درمان و بهبود این موارد، نوید بخش به نظر می‌آید.

خواص آلوئه ورا برای مو

خواص آلوئه ورا برای مو

طرز تهیه ماسک آلوئه ورا برای مو

البته در اینجا ذکر این نکته نیز ضروری است که آلوئه ورا می‌تواند با مواد دیگری نیز ترکیب شده و به شکل موثرتری برای تقویت موها مورد استفاده قرارگیرد. ترکیب و مخلوط شدن بعضی مواد با گیاه آلوئه ورا نتیجه مثبتی به ارمغان می‌آورد.

به عنوان مثال می‌توانیم به ترکیب کردن گیاهانی نظیر لیمو، پیاز، چای سبز ویا موادی مثل تخم مرغ، حنا، عسل یا روغن‌هایی مانند روغن نارگیل، روغن فندق، روغن زیتون، روغن کرچک و حتی ویتامین‌هایی از قبیل ویتامین A و یا ویتامین E با گیاه آلوئه ورا بپردازیم و این‌ها را مانند ماسکی بر روی موهای خود قرار دهیم و تاثیر مطلوب و چشم گیر آن را بر تقویت و پرورش موهای خود نظاره کنیم.

استفاده از این ترکیبات آلوئه ورا و مواد فوق که به شکل ماسکی گیاهی و طبیعی در می‌آیند باید به این گونه باشد که هر یک از این ترکیبات مخلوط شده را به میزان لازم و ضروری به ریشه موهای خود بمالیم و بعد موها را توسط پارچه یا کلاهی بپوشانیم و به هر میزان از زمان که لازم بود اجازه دهیم این ماسک روی سر بماند.

طرز تهیه اسپری آلوئه ورا برای مو

این ترکیبات اگر حالت فیزیکی رقیقی به خود بگیرند و مایع مانند باشند حتی می‌توانیم آن‌ها را به قسمت ریشه‌ موهای سر خود اسپری کنیم.

در نظر داشته باشیم که ماسک های مذکور را باید به ریشه موهای خود بمالیم و مجال این را فراهم نماییم که این ماسک حدودا یک تا یک ساعت و نیم و در مواقعی ساعت‌های بیشتری بر روی موها باقی بماند و سپس آن را با آب ولرم و ماساژهای موضعی بشوییم. برای تاثیر گذاری بیشتر و اخذ نتیجه مطلوب در زمان کوتاه‌تر، باید از این ماسک‌های تهیه شده و ترکیبی حداقل دو روز در هفته استفاده نماییم.

گاهی نیز استفاده از ماسک‌ها و ژل‌های گرفته شده از گیاه آلوئه ورا برای شخص جنبه دارویی می یابد و استفاده از آن حتی به تایید پزشک متخصص می‌رسد و شخص موظف است از این قبیل داروها برای درمان موهای خود به طور منظم و با وسواس بهره بگیرد و تهیه این ماسک و ژل در خانه و به روش‌های دستی و معمولی امکان پذیر نیست و باید به شیوه‌ای ارگانیک و توسط شرکت‌های معتبر بهداشتی آرایشی سازنده مواد شوینده مو و یا حتی شرکت‌های داروسازی تهیه شود و به تایید وزارت بهداشت و سازمان‌های پیگیر ذی ربط برسد.

خواص آلوئه ورا برای مو

خواص آلوئه ورا برای مو

ژل آلوئه ورا را از کجا بخریم؟

اما اینکه ژل آلوئه ورا را از کجا باید بخریم یا ماسک آلوئه ورا را از کجا تهیه کنیم نیز سوالات رایجی است که علاقمندان به استفاده دارویی از این گیاه عنوان می‌کنند.

بدیهی است که داروخانه‌ها و فروشگاه‌های معتبر در زمینه عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی بهترین گزینه‌ها برای خرید این قبیل ماسک‌ها و ژل‌ها و اسپری‌های دارویی می‌باشند.

ضخامت و کاهش ریزش موهای سر نیز می‌تواند به وسیله استفاده از گیاه آلوئه ورا برای موها تضمین شود چرا که در داخل این گیاه آنزیم های پروتئولیتیک موجود است و مانند یک نیروی محرک، فولیکول‌های مو که فعالیت ندارند را تحت شعاع قرار می‌دهد و سبب بالا رفتن میزان رشد موهای سر و تقویت همه جانبه آن‌ها می‌گردد.

همچنین موهای سر می‌توانند به تغذیه ای صحیح و موثر برسند، به ویژه زمانی که ما آن‌ها را با انواع مواد معدنی و مغزی، انواع ویتامین‌ها، انواع پروتئین‌ها و انواع آنزیم‌های اثرگذار موجود در آلوئه ورا تغذیه نماییم.

آلوئه ورا گیاهی ضد عفونی کننده و مبارزی سرسخت برای ایجاد عدم التهاب به شمار می‌رود و بسیاری از بیماری‌های متداول و رایج موها را با این ویژگی‌های خاص و درمانی خود، برطرف می‌کند.

مراحل رشد و پرورش این گیاه گرچه در نواحی و شرایط آب و هوایی خشک و گرم سیر رخ می‌دهد اما این گیاه قاتلی برای خشکی موی سر و تضمینی برای شادابی آن به شمار می‌رود. در طب‌های سنتی استفاده‌های درخشانی از این گیاه مشهور برای درمان آسیب دیدگی‌های مو به عمل می‌آید؛ یعنی استفاده از آلوئه ورا برای موهای خشک درمانی قطعی به شمار می‌رود و در اکثر مواقع باعث رشد سریع مو می‌شود.

ویژگی مرطوب کنندگی و درمان و ترمیم بافت‌های آسیب دیده پوست سر و در نتیجه تاثیر برجسته‌ای که بر شادابی موها دارد، تحسین برانگیز است و میزان رضایتمندی افراد در استفاده از این گیاه را به طرز خیره کننده‎ای افزایش می دهد.

کلام آخر

آیا پیش از این آلوئه ورا را برای درمان ریزش موی خود و یا بهبود رشد و تقویت آن مورد استفاده قرار داده اید؟ در این صورت تجربیات و مشاهدات خود از نتایج درمانی این گیاه شگفت انگیز را در بخش نظریات با ما در میان بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

1 نظر در حال حاضر

  1. والا من تا حالا آلوئه ورا رو برای مو استفاده نکردم، اما روی پوست که خیلی خوب آب رسانی میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *