دردهای قاعدگی

قاعدگی دوره ای است که خون از طریق واژن یک زن خارج می‌شود. این نشانه ی نزدیکی او به پایان بلوغ است. بلوغ زمانی است که بدن شما همچون کودک به سمت بزرگ تر شدن می‌رود. اولین پریود یا قاعدگی در دختران آخرین نشانه ی بلوغ او است چراکه قبل از آن موهای زائد خود را نشان می‌دهد و سینه ها رشد می کنند. بهتر است مادران دختر خود را از این مسئله آگاه سازد و متذکر شود که این امر کاملا طبیعی است. دوران قاعدگی معمولا از سن ۱۱ سالگی شروع می‌شود و تا پایان ۵۰ سالگی ادامه دارد. در برخی افراد آغاز و اتمام این امر متفاوت است. در ادامه با این مسئله زنانه و درمان های خانگی درد قاعدگی به طور کامل آشنا خواهید شد.

درد قاعدگی

گرفتگی قاعدگی شامل درد و گرفتگی در ناحیه تحتانی شکم است. بسیاری از خانم ها پیش از دوره و در طول دوره دچار گرفتگی قاعدگی می‌شوند. برای برخی از خانم ها درد، مقداری آزار دهنده است ولی برای افراد دیگر می تواند به اندازه ای شدید باشد که مانع از این شود که فرد کار های روزانه اش را انجام دهد. اندومتریوز یا فیبروم های رحمی می تواند موجب گرفتگی قاعدگی شود. با افزایش سن درد های قاعدگی کاهش می‌یابد و به طور معمول بعد از زایمان بهبود پیدا می‌کند.

دردهای قبل از پریود

دردهای قبل از پریود

علائم درد قاعدگی

علائم دردهای قاعدگی عبارت اند:
درد و گرفتگی در ناحیه تحتانی شکم شما می‌تواند شدید باشد. دردی که از ۱ تا ۳ روز قبل از پریود شما شروع می‌شود، ۲۴ ساعت پس از شروع قاعدگی آغاز می‌شود و بعد از ۲ الی ۳ روز فروکش می‌کند. حالت تهوع، مدفوع، سردرد و سرگیجه از دیگر علائم دوران قاعدگی است.

با درد قاعدگی چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درد قاعدگی هر ماه زندگی شما را مختل می‌کند و هر بار بدتر می‌شود یا اینکه تازه بعد از سن ۲۵ سالگی درد های شما شروع شده است، به پزشک مراجعه کنید.

دردهای قاعدگی

دردهای قاعدگی

علت دردهای قاعدگی

در دوران قاعدگی، رحم برای راندن خون ها به داخل واژن منقبض می‌شود. این انقباضات موجب درد می‌شود و میزان آن در افراد مختلف متفاوت است.

گرفتگی قاعدگی ناشی از:
آندومتریوز: آندومتریوز بافتی است که در جایی بیرن از رحم تشکیل می‌شود. رایج ترین محلی که این بافت تشکیل می‌شود درون لگن است.
فیبروم رحم: رشد این بافت غیر سرطانی داخل رحم می‌تواند موجب ایجاد درد شود.
آدنومیوز: این بافت در دیواره های عضلانی رحم رشد می‌کند.
بیماری التهابی لگن: این عفونت در ارگان های تولید مثل زنان توسط باکتری های مقاربتی ایجاد می‌شود.
تنگی دهانه رحم: در برخی از خانم ها، دهانه رحم به قدری کوچک است که مانع از جریان قاعدگی می‌شود و موجب افزایش فاشر دردناک در رحم می‌شود.

در چه شرایط احتمال دردهای قاعدگی بیشتر است؟

– شما جوانتر از ۳۰ سال باشید
– قاعدگی زیر ۱۱ سال شروع شده است
– در طول دوره ها به شدت خونریزی می‌کنید
– شروع قاعدگی نامنظم است
– شما سابقه خانوادگی، درد قاعدگی دارید
– شما سیگار می‌کشید

عوارض درد قاعدگی

دردهای قاعدگی هیچ عوارض پزشکی ایجاد نمی‌کند ولی می‌تواند در فعالیت های اجتماعی، کار و مدرسه اختلال ایجاد کند. برخی از شرایط مرتبط با دردهای قاعدگی می‌تواند عوارضی ایجاد کند، به طور مثال آندومتریوز میةواند باعث مشکلات باروری شود. بیماری التهابی می‌تواند لوله های لوله های فالوپ شما را زخم کند. همچنین خطر ابتلا به تخمک بارور شده در خارج از رحم شما (بارداری خارج از رحم) را افزایش دهد.

درمان های طبیعی و خانگی دردهای قاعدگی

بسیاری از داروهای خانگی می‌توانند به رفع گرفتگی قاعدگی، کمک کنند. با بانوزون همراه باشید تا برخی از داروها و درمان خانگی برای رفع درد قاعدگی را به شما معرفی نماییم.

گرما

قرار دادن یک بطری آب گرم یا کیسه آب گرم روی شکم عضلات را شل کرده و گرفتگی را تسکین می‌دهد. گرما به عضلات شکم کمک می‌کند تا شل شوند و درد را بر طرف کند. حتی می‌توانید در حمام گرم به آرامش عضلات شکم و کمر و پا کمک کنید.

گرما برای تسکین درد

گرما برای تسکین درد

ورزش آرام

اگرچه ورزش ممکن است آخرین کاری باشد که بسیاری از خانم ها هنگام درد قاعدگی انجام دهند ولی می‌تواند مجب تسکین درد شود. اگر فرد دچار درد شدید باشد، ورزش نمی‌تواند مفید واقع شود. کشش ملایم، پیاده روی یا انجام یوگا ممکن است کمک کند. یک مطالعه تایوانی نشان داده است که 12 جلسه از کلاس های یوگا دوبار در هفته میزان دردهای قاعدگی در شرکت کنندگان این مطالعه را کاهش می‌دهد.

ارگاسم

ارگاسم یک درمان عالی برای دردهای قاعدگی است. همچون ورزش، داشتن ارگاسم مقدار زیادی از اندروفین و سایر هورمون ها را که درد را تسکین می‌دهد، به فرد کمک می‌کند تا احساس خوبی داشته باشد.

طب سوزنی

تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی می‌تواند گرفتگی قاعدگی را تسکین دهد.این روش درمانی بر آزاد کردن اندروفین ها و کمک به آرامش فرد ممکن است التهاب را کاهش دهد. یک فرد به احتمال زیاد از یک دوره مداوم طب سوزنی بیش از یک جلسه منفعت می‌برد.

ماساژ

گرفتن ماساژ یا انجام خود ماساژ بر روی شکم ی‌تواند عضلات لگن را شل کرده و دردقاعدگی را کاهش دهد. می‌توانید با روغن ماساژ، لوسیون بدن یا روغن نارگیل شکم خود را ماساژ دهید.

استفاده از روغن های ضروری

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ با هدف مقایسه درد قاعدگی پس از ماساژ شکمی در دو گروه از دانشجویان دختر انجام شد. یک گروه ماساژهایی داشتند که فقط از روغن بادام استفاده می‌کرده اند، در حالی که گروه دیگر ماساژهایی را با استفاده از ترکیب روغن های اساسی که شامل دارچین، میخک، اسطوخودوس و گلاب در یک پایه روغن بادام بود، داشتند.
محققان دریافتند که این گروه با استفاده از روغن های ضروری نسبت به گروهی که فقط از روغن حامل استفاده می‌کنند، احساس تسکین قابل توجهی از گرفتگی قاعدگی می‌کنند. افراد می‌توانند چند قطره از این روغن های ضروری را به روغن حامل اضافه کنند تا یک ماساژ موثر در شکم باشد.

چای گیاهی

چای های گیاهی گرم و تسکین دهنده هستند و در برخی موارد خود گیاه نیز می‌تواند مفید باشد. برخی از تولید کنندگان، چای های خاصی مانند بابونه، قاصدک، تمشک قرمز و رازیانه را به عنوان خلاصی از دردهای قاعدگی به بازار عرضه می‌کنند.

تغییرات رژیم غذایی

ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند دردهای قاعدگی را کاهش دهد. خوردن غذاهایی سرشار از اسید های چرب امگا ۳، میوه، سبزیجات، آجیل، پرتئین های بدون چربی و غلات کامل به بدن کمک می‌کند تا سالم بماند. افزایش مصرف مایعات از قبلیا آب و چای های گیاهی به بدن کمک می‌کند تا آبرسانی شود. کم آبی بدن یکی از مهم ترین دلایل عمده گرفتگی عضلات است. همچنین بهتر است مصرف نمک را کاهش دهید که موجب نفخ و احتباس مایعات و کافئین می‌شود.

مصرف دارو

اگر داروهای خانگی باعث تسکین درد نمی‌شود، فرد می‌تواند از داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کند. این داروها می‌توانند التهاب، درد قاعدگی را تسکین دهند.

سخن پایانی

آیا تا به حال دردهای قاعدگی را تجربه کرده اید؟ چگونه دردهای خود را تسکین می‌دهید؟ تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

رشته تحصیلی شیوا، زبان انگلیسی هست و تا حالا در زمینه های گردشگری، فرهنگی، هنر، آشپزی و ... تولید محتوا انجام داده. علاقه مندیش به مطالب مربوط به بانوان، باعث شده به بانوزون بپیونده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *