راه های بهتر شدن رابطه عاشقانه

همه افراد برای بهبود کیفیت زندگی خود، به یار و شریکی نیاز دارند تا مسیر زندگی را با یک همراه پشت سر بگذارند. این قانون طبیعت است که نباید نادیده گرفته شود. البته این بدان معنی نیست که پس از انتخاب یک شریک، کار تمام خواهد شد؛ این اشتباه بزرگی است که اغلب بسیاری از افراد آن را انجام می دهند. هر فردی لازم است تا راه های بهبود رابطه عاطفی را به خوبی بداند و آن را در رابطه خود به کار گیرد. رابطه سواد می خواهد و نباید این را فراموش کرد. در این مطلب با ما همراه باشید تا با راه های بهتر شدن رابطه عاشقانه و بهبود کیفیت رابطه آشنا شوید.

راه های بهبود رابطه عاطفی

همه افراد به دنبال راه هایی برای تشخیص عشق واقعی هستند. اما این را از یاد می برند که عشق واقعی نیاز به مراقبت دارد تا به واقع شکل بگیرد.

خوب است بدانید که هوش هیجانی در بهبود رابطه عاطفی بسیار تاثیرگذار است. برای تقویت این رابطه و همچنین تجربه عشقی ماندگار و افزایش صمیمیت، بهتر است راه های بهبود رابطه عاطفی را به خوبی بدانید و آن ها را به کار گیرید.
هوش هیجانی (EQ) راز روابط پایدار صمیمی است، بیشتر به این دلیل که ما را از تغییرات – بزرگ و کوچک – که دائما در خودمان و دیگران است، آگاه می سازد. در این حالت حساسیتی به وجود خواهد آمد و ما می توانیم آگاهی و همدلی فعالی را حتی در تغییرات جرئی داشته و پویایی عاشقانه ای را تجربه کنیم.
همه ما پتانسلی هایی داریم که به یک عشق رویایی برسیم، عشقی که در آن صمیمیت عمیق، مهربانی متقابل، تعهد واقعی، دلسوزی و فداکاری و … وجود دارد که تمامی این ها در توانایی ذاتی ما در اشتراک گذاری عاطفه است.
استفاده از راه های بهبود رابطه عاطفی کمک می کند که عشق واقعی را در زندگی تجربه کرده و مسیر سخت زندگی را با یک همراه خوب طی کنیم. اما این راه های بهبود رابطه عاطفی کدامند؟

راه های بهتر شدن رابطه عاشقانه

راه های بهتر شدن رابطه عاشقانه

راه های بهتر شدن رابطه عاشقانه

به طور فعالانه ای رشد را در رابطه خود ایجاد کنید

البته این بدان معنی نیست که باید فردی که در رابطه با او هستید را تغییر دهید، بلکه باید در رابطه ای که با او دارید، کمی تغییرات ایجاد کنید.
در ابتدا لازم است تا ترس از تغییر را از بین ببرید و سپس خواهید دید که تا چه اندازه می توانید در بهبود رابطه خود تاثیر بگذارید. توجه داشته باشید که رابطه، همانند یک موجود زنده است و ذاتا به تغییر و تحولات و رسد نیاز دارد.
اگر شما نیاز به رشد را در خود می بینید، از خود بپرسید که فرد مقابل شما هم به رشد نیاز دارد؟ برنامه هایی را ترتیب دهید که می تواند به رشد رابطه بیانجامد.

به تمام احساساتی که به یکدیگر دارید احترام بگذارید

ما همیشه از کشفیاتی که درمورد شخصی که دوستش داریم به دست می آوریم، خوشحال نمی شویم، اما وقتی پای احساسات به میان می آید، لازم است همه آن ها را بپذیریم. عاشق بودن به این معنا نیست که هرگز نباید احساس خشم، ناامید شدن ، صدمه دیده یا حسادت کنیم. بلکه این نحوه عملکرد ما هست که نشان دهنده عشق خواهد بود.
آنچه که مهم است، آن چیزیست که به واقع احساس می کنید. خوب است بدانید که بسیاری از روابط به دلیل سرزنش هایی که از سوی یک فرد به دیگری تحمیل شده، از دست رفته اند و میلیون ها زوج در سراسر دنیا به دلیل آنکه احساسات یکدیگر را درک نمی کنند، صمیمیت در رابطه را از دست داده اند.
اگر می توانید کار سخت هوش هیجانی، یعنی درک واقعی احساسات فرد مقابل، را انجام دهید، می توانید به راحتی به بهتر شدن رابطه عاشقانه کمک نمایید.

خنده را در زندگی عاشقانه خود حفظ کنید

یکی از راه های بهتر شدن رابطه عاشقانه، پذیرش است و بخش بزرگی از پذیرش، خنده است. عاشقانی که نمی توانند با هم بخندند، احتمالا روابطشان را قبول نمی کنند.
این افراد احتمالا قادر به تحمل کوچک ترین نواقص در رابطه نیستند و نمی توانند آن ها را بپذیرند. توجه داشته باشید که افرادی با هوش هیجانی بالا، مرتبا فکر بهبود رابطه عاطفی هستند در عین حال می دانند که باید کمال جویی مطلق را کنار بگذارند.

زمان هایی را برای صحبت کردن رو به روی هم بگذارید

در ابتدای رابطه هنگامی که احساس عاشقی می کنید، مرتب یکدیگر را ملاقات کرده و رو به روی هم می نشینید و به حرف های یکدیگر گوش می دهیم. یکی از بهترین راه های بهتر شدن رابطه عاشقانه این است که این شیوه را همانند روزهای اول در رابطه حفظ کنید؛ بدون تردید با این کار می توانید رابطه بهتری را تجربه نمایید.
مسلما چیزهایی دارید که می خواهید برای همراه خود تعریف کنید، پس بهتر است این کار را با ملاقات های رو به روی هم انجام دهید.
بسیاری از افراد به دلیل مشغله هایی که دارند، ارتباطات خود را به پیام های دیجیتالی کاهش می دهند. البته برخی دیگر هم سواد رابطه ندارند، بر این باورند که ملاقات ها و صحبت کردن رو به رو، مختص به اوایل رابطه است. اما لازم است بدانید که یک رابطه مانند یک انسان و یا هر چیز جاندار دیگری، نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد.
برای یکدیگر وقت بگذارید، رو به رو هم نشسته و از هرآنچه که دوست دارید، صحبت کنید. صحبت کردن در رابطه معجزه می کند.

با هم گفت و گو کنید

ارتباط خوب یک بخش اساسی از یک رابطه سالم است. وقتی رابطه عاطفی مثبتی با شریک زندگی خود تجربه می کنید، احساس امنیت و شادی خواهید داشت. هنگامی که افراد ارتباط و گفت و گوهای خوب را متوقف می کنند، استرس در آن رابطه ایجاد شده و در برخی مواقع رابطه به سادگی متوقف خواهد شد.
از طرف دیگر باید یک شنونده خوب باشید. درست است که تاکید زیادی روی گفت و گو کردن شده است، اما از سویی هم شما باید یک شنونده خوب باشید. یاد بگیرید که خوب بشنوید. تفاوت زیادی بین گوش دادن و شنیدن وجود دارد. شنونده خوب بودن به این معنی نیست که باید با تمام نقطه نظرات شریک زندگی خود موافق باشید، بلکه این بدان معنی نیست که لازم است هنگامی که شریک شما مشغول صحبت با شماست، با تمام وجود به او گوش دهید.
بدون تردید باید بگوییم اگر شریک و همراه شما حس کند که شما به حرف های گوش نمی دهید، رفته رفته خواهید دید که میزان صحبت ها و گفت و گو کردن او با شما به حداقل ممکن خواهد رسید و این یعنی باید منتظر مرگ رابطه خود باشید.

راه های بهبود رابطه عاطفی ؛ صمیمیت جسمی را زنده نگه دارید

محبت تماسی یک بخش اساسی از رابطه عاطفی سالم است. مطالعات انجام شده در مورد نوزادان، اهمیت تماس منظم و محبت آمیز را برای رشد مغز نشان داده است. خوب است بدانید که این مزایا در کودکی به پایان نمی رسد. تماس عاطفی سطح اکسی توسین بدن را افزایش می دهد؛ هورمونی که بر پیوند و پیوستگی تأثیر می گذارد.
گرچه رابطه جنسی اغلب سنگ بنای روابط متعهد است، اما نباید تنها روش صمیمیت جسمی باشد. لمس مکرر و محبت آمیز – گرفتن دست، بغل کردن، بوسیدن – نیز به همان اندازه مهم است.
البته مهم است که نسبت به آنچه شریک زندگی شما دوست دارد، حساس باشید. لمس ناخواسته یا سبک های نامناسب می تواند او را بیازارد. پس لازم است حتما در این زمینه از هوش عاطفی خود استفاده نمایید.

برای مشکلات آماده باشید

شما به عنوان فرد بالغی که وارد رابطه عاطفی شده اید، می بایست برای مشکلات آماده باشید. این را بدانید که افت و خیر در هر زندگی و رابطه ای وجود دارد، پس باید آن را به بهترین شکل مدیریت کنید. از سوی دیگر نباید اجازه دهید تا فاکتورهای بیرونی، به رابطه شما آسیب وارد کند. این یکی از راه های بهتر شدن رابطه عاشقانه است.

به یکدیگر احترام بگذارید

همه افراد دوست دارند که مورد احترام واقع شوند که این خواسته در مقابل با شریک و یار زندگی دوچندان می شود. هموارده موضوع احترام گذاشتن به فرد مقابل را به خاطر داشته باشید؛ بی احترامی سبب رنجش و تضعیف رابطه می شود.

راه های بهتر شدن رابطه عاشقانه

راه های بهتر شدن رابطه عاشقانه

به یکدیگر توجه کنید

توجه کردن به یکدیگر از بهترین راه های بهتر شدن رابطه عاشقانه است. همان طور که گفتیم، رابطه همانند یک نوزاد به مراقبت و توجه نیاز دارد. همان طور که به کوچکترین ناراحتی های یک نوزاد، عکس العمل نشان می دهید، لازم است تا به رابطه و شریک زندگی خود نیز همین توجهات را داشته باشید. یک مشکل کوچک را می توانید به سادگی برطرف کنید، اما اگر این مشکل ماندگار شود، می تواند به یک مسئله لاینحل تبدیل گردد.

راه های بهبود رابطه عاطفی ؛ معجزه هدیه را از یاد نبرید

خرید هدیه یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که می توانید برای فردی که دوستش دارید، انجام دهید. لازم نیست که برای سورپرایز کردن و خرید هدیه، منتظر مناسبتی باشید. اینکه به شریک و همراه زندگی خود نشان دهید که همواره به یاد او هستید ومی خواهید او را خوشحال کنید، می تواند رابطه ای بسیار زیبا برای شما بسازد.

بگویید چه احساسی دارید

مگر چند نفر در این دنیا هست که می توانند احساس عشق واقعی به شما هدیه دهند؟ پس از بیان احساسات عاشقانه ای که به فرد مقابل خود دارید، خودداری نکنید. شاید شنیده اید که می گویند برخی از افراد خسیس هستند. خسیس بودن لزوما به خساست پولی بر نمی گردد؛ به گفته روانشناسان و مشاوران خانواده، برخی از افراد خسیس عاطفی هستند که بدترین نوع خساست است. اگر به این عادت مبتلا هستید، حتما تمرین کنید و محبت کلامی داشته باشید.
به او بگویید دوستش دارید و تا چه اندازه زندگی کردن با او را دوست دارید. مطمئن باشید محبت کلامی می تواند معجزه های فوق العاده ای در رابطه شما ایجاد کند.

سخن پایانی

راه های بهبود رابطه عاطفی دقیقا همان راه هایی هستند که به شما کمک می کنند حس بهتری به خود و فرد مقابلتان دهید. از هوش هیجانی خود استفاده کنید و سعی بر درک احساسات فرد مقابلتان داشته باشید. با این کار می توانید حس های او را درک نمایید و اقدامات لازم را برای بهتر شدن حال او انجام دهید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

شیرین، علاقه زیادی به نویسندگی داره و تا به امروز تجربه های مختلفی از نویسندگی کسب کرده. شیرین فارغ التحصیل رشته مدیریت هست اما مطالعه های گسترده ای در زمینه های روانشناسی و مشاوره داره.

1 نظر در حال حاضر

  1. منم قبلا فکر می کردم طرف خسیسه عاطفیه. بعد متوجه شدم معنی دوست داشتن و محبت کردن رو میدونه. به این نتیجه رسیدم که من رو دوست نداره که اینطوره واسه سرگرمیه خودش باهامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *