سازگاری با کودکان در قرنطینه کرونا

مدتی است که جهان با ویروس کرونا دست به گریبان است؛ ویروسی فراگیر و کشنده که سرعت انتقال بالایی دارد. چند ماهی است که بسیاری از افراد قرنطینه خانگی را برای حفظ جان خود و عزیزانشان در پیش گرفته اند. اما همان طور که می دانید، در قرنطینه ماندن آن هم برای مدت زمان طولانی، می تواند بسیار سخت باشد؛ به خصوص اگر که کودکی در خانه داشته باشید! در این مطلب ما قصد داریم شما را با روش های سازگاری با کودکان در قرنطینه کرونا آشنا نماییم. با بانوزون همراه باشید.

سازگاری با کودکان در قرنطینه

شاید شما هنوز هم در قرنطینه خانگی باشید و شاید کارفرمای شما جانتان را عزیز شمرده و دورکاری را برایتان در نظر گرفته است. در هر صورت در کنار این کار شایسته، سازگاری با کودکان در قرنطینه می تواند کار طاقت فرسایی باشد. این مطلب به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید با کودکان خود در این زمان کنار آیید:

1- آرام باشید و تحمل کنید

می ‌دانیم که کسب ‌و کارها مانند سابق نیستند، اما کودکان و افراد جوان تا آن‌ جایی که بشود به پایداری و ثبات نیاز دارند، به ‌خصوص در چنین مواقعی. آن‌ها به ما بزرگسالان نگاه می‌کنند، راه و روش ما برای مقابله با این ویروس همه گیر را می بینند، حرف های ما را می شنوند و نظاره گر رفتار ما هستند. به همین دلیل شما می توانید به راحتی اطمینان را از آنان بربایید یا به کودکان خود هدیه دهید.
پس آرام باشید، اضطراب و تشویش را از خود دور کنید و مراقب رفتارهای خود باشید. توجه کنید که هرآنچه که تشویش در خانه ایجاد کند، مستقیما روی کودکان تاثیر گذار خواهد بود.

سازگاری با کودکان در قرنطینه کرونا

سازگاری با کودکان در قرنطینه کرونا

2- جدول زمانی درست کنید

برنامه هفتگی‌ همانند برنامه هفتگی‌های مدرسه درست کنید؛ جدول زمانی با شروع و پایان و اوقات فراغتی میان آن. زمانی را به یادگیری و توسعه فردی اختصاص دهید. بی تردید زمان بودن در قرنطینه شما هدر نخواهد رفت.

3- تابلوهای عکس درست کنید

یکی از راه های سازگاری با کودکان در قرنطینه درست کردن تابلو عکس است. با این کار به فرزندان خود تمرکز بر اهدافشان را یاد می دهید. این کار می تواند برای آن ها بسیار الهام بخش باشد. این دوران خود قرنطینگی می‌تواند زمان خوبی برای چنین فعالیت‌هایی باشد.

4- روزانه از عبارات مثبت استفاده کنید

عبارات مثبت را سه بار در روز با فرزندانتان با صدای بلند تکرار کنید، مثلا:

 1. من زمان اضافه ای که برای گذراندن با خانواده دارم را دوست دارم و از اینکه اوقات شاد، فراموش نشدنی و خاطره انگیز می‌سازیم خوشحالم
 2. بر اهدافم با سختی‌ها تمرکز می ‌کنم
 3. من خلق شدم تا استعدادها و قابلیت ‌های طبیعی‌ام را شکوفا کنم
 4. من بدنم و تمام کارهایی که می‌تواند انجام دهد را دوست دارم

5- سازگاری با کودکان در قرنطینه ؛ تشویق به یادگیری (سوادآموزی) کنید

حتی تعطیلات تابستانی می تواند به اندازه ای آموزش های کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. نکته‌ای کاربردی برای جلوگیری از این اتفاق، در حالی که مدارس درحال حاضر دچار وقفه شده ‌اند، خواندن روزانه و نوشتن خلاصه ای کوچک درباره آن‌ چه خوانده شد، است.
خوشبختانه این روزها کتاب های الکترونیکی مختلفی وجود دارد که شما و فرزندانتان می توانید از آن ها استفاده نمایید.

سازگاری با کودکان در قرنطینه کرونا

سازگاری با کودکان در قرنطینه کرونا

6- به فکر خودتان نیز باشید

اگر شما وقتی را برای رسیدگی به خود و خواسته هایتان اختصاص ندهید، توانی نخواهید داشت که به دیگران عشق بورزید. پس لازم است که زمان های کاریتان، کار کنید، بخشی از روز را استراحت کنید، به خودتان رسیدگی نمایید تا بتوانید انرژی لازم برای سازگاری با کودکان در قرنطینه را داشته باشید.

7- انتظارات خود را بیان کنید

بالاترین درجه در پایبندی به برنامه روزانه یعنی بچه‌ها تا دیروقت نمی‌خوابند و دیر به رخت خواب نمی‌روند. پیشنهاد می‌کنیم قانون‌هایی که قبلا براساس مدرسه و زمان بازی داشتید را همچنان اجرا کنید.

8- کارهایی را برای ارتباط عمیق تر با فرزندان خود انجام دهید
در این دوران است که شما زمان کافی برای ایجاد ارتباط قوی تر با فرزندان خود خواهید داشت. پس بهتر است در کنار سازگاری با کودکان در قرنطینه، کارهای گروهی انجام دهید:

 • مثلا می توانید با هم آشپزی کنید
 • خانه را تمیز کنید
 • نمایش اجرا نمایید
 • بازی کنید و…

9- به کودکانتان گوش کنید!

می ‌دانیم کودکان سوالات زیادی می‌پرسند و ما والدین می‌توانیم نادیده‌شان بگیریم. آن ها ممکن است درخواست های پی در پی داشته باشند:”ماماااااان، ببین چه‌کار می کنم….”، اما، هرچند که توجه به آن ها همیشه مهم است اما در دوران قرنطینه خانگی اهمیت آن دوچندان می شود. پس بهتر است تمرین کنید تا همواره با آرامش و محبت به آن ها توجه کرده و گوش فرادهید.

10- برای سازگاری با کودکان در قرنطینه ؛ با آن ها صادق باشید

با فرزندتان صادق باشید. شاید دوست نداشته باشید که به او بگویید که این وضعیت ممکن است ادامه داشته باشد. اما یکی از راه های سازگاری با کودکان در قرنطینه این است که صداقت پیشه کرده و به آن ها حقیقت را بگویید.
با درنظر گرفتن اینکه ویروس کرونا مسری است و هرجا که می‎رویم درباره‌اش صحبت می‌شود، احتمالا کودکتان درباره آنچه که اتفاق می‌افتد و خواهد افتاد ، به طرز قابل درکی نگران می شود.
شرایط را با توجه به میزان درکشان توضیح دهید و آن ها را مطمئن سازید که در صورت رعایت پروتکل های بهداشتی، برایشان اتفاقی رخ نخواهد داد. سعی کنید آرامش را در آن ها زنده نگه دارید و ترس را از کودکان خود بگیرید.

11- با هم ورزش کنید

تلاش کنید با فرزندانتان روزانه ورزش کنید. می‌توانید متدهای جدیدی برای تمدد اعصاب مانند تنفس عمیق، ذهن آگاهی و مدیتیشن را امتحان نمایید. همانطور که این فعالیت ‌ها برای آرامش ذهن و رهایی از استرس عالی است، باعث مشارکت بچه‌ها نیز می‌شود.

12- رژیم و تغذیه مناسب داشته باشید

الان زمان مناسبی برای درست کردن غذاهای خلاقانه، به خصوص که زیاد از خانه بیرون نمی روید. غذاهایی را انتخای کنید که سیستم بدنی شما را ارتقا می دهند.

13- به منظور سازگاری با کودکان در قرنطینه هدف داشته باشید

برای گذراندن اوقات فراغت و با یکدیگر غذا خوردن حتما برنامه داشته باشید. با کودکان کیک بپزید. بگذارید آن‌ها دستور پخت را انتخاب کنند و در طول فرایند آن‌ها را دخالت دهید و با اندازه گیری مواد، به آن‌ها در ریاضی و حساب کمک کنید. در آغوششان بگیرید و فیلم موردعلاقه‌شان را تماشا کنید. نویسنده‌ها یا کتاب‌های دلخواهتان را به آن‌ها معرفی کنید. با چراغ‌های کم‌ نور یک مهمانی خانوادگی ترتیب دهید. موسیقی کلاسیک برایشان پخش کنید یا کریوکی داشته باشید. بخندید ، فضای شاد ایجاد کنید تا این دوران به خوبی پشت سر گذاشته شود.

سازگاری با کودکان در قرنطینه کرونا

سازگاری با کودکان در قرنطینه کرونا

14- به سلامت خودتان اهمیت بدهید

برای اینکه زمان های اختصاصی و تنهایی داشته باشید، برنامه ریزی کنید. این را حتما در جدول زمانی‌تان اضافه کنید. این می‌ تواند خواندن، زمان فراغت یا فعالیت باشد. مراقبت از سلامتی خود را در بالاترین درجه اهمیت قرار دهید. با والدینتان در واتس‌اپ، فیس‌بوک یا هر شبکه اجتماعی دیگر معاشرت کنید. این کار باعث می‌شود کمتر احساس در قرنطینه بودن کنید، ضمن آنکه آن‌ها می ‌توانند نکات خوبی برای سپری کردن این اوقات و سازگاری با کودکان در قرنطینه به شما متذکر شوند. اگر برای یادگیری فرزندتان به حمایت نیاز دارید، با معلمش ارتباط بگیرید.

15- کمک بخواهید و مرز تعیین کنید

اگر شریک زندگی، فرزند بزرگتر یا دوستی برای حمایت دارید، الان زمان آن است که از آن ها کمک بخواهید. احساس شرم نکنید، افراد از انجام کارهای خوب خوشحال می‌ شوند. این نه‌ تنها برای شما مفید است، بلکه هرکس که اطرافتان است و با شما کار می‌ کند سود خوهد کرد. و این را در نظر داشته باشید، حتما مرزی بین کار و زندگی تعیین کنید، برای استراحت و وعده های غذایی و حتی وقتی مسئولیت کاری را بر عهده دارید.

16- چارچوب ذهنی یادگیرنده داشته باشید

ذهنتان را برای یادگیری آماده کنید. هر روز هدفی برای یادگیری درنظر بگیرید و سخنان انگیزشی بر کلام آورید تا فرزندتان را نیز مشتاق کنید. این جملات را می توانید روی کاغذ بنوسید و آن ها را به دیوار بیاویزید. با این کار انرژی مثبت در خانه جاری می کنید.
به کودکتان اجازه دهید خلاق باشد، جست ‌و جو کند و سوال بپرسد. لزومی ندارد همه سوال های او را بدانید اما به تفکر انتقادی تشویقش کنید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، برای سازگاری با کودکان در قرنطینه می توانید کارهای مختلفی انجام دهید. توجه داشته باشید تا زمانی که ویروس کرونا در زمین حضور دارد، باید در قرنطینه باشیم و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم. پس برای آنکه این روزها به سختی نگذرند، این نکات را به خاطر سپرده و از آن ها یاری بگیرید.

منبع

forbes.com

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

شیرین، علاقه زیادی به نویسندگی داره و تا به امروز تجربه های مختلفی از نویسندگی کسب کرده. شیرین فارغ التحصیل رشته مدیریت هست اما مطالعه های گسترده ای در زمینه های روانشناسی و مشاوره داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *