عادات مخرب زندگی

همه ما در زندگی‌مان عاداتی داریم که زندگی شیرینمان را به چالش می‌کشاند. خوب یا بد، لذت بخش یا خیر، اجازه طی شدن روند عادی زندگی را از ما می‌رباید. این عادات کدامند و با ما چه می‌کنند؟ در ادامه مطلب با بانوزون همراه باشید تا عادات مخرب زندگی را شناسایی کنیم.

عادات مخرب زندگی

گوشی به دست و دنبال کردن مداوم شبکه‌های اجتماعی

دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی خوب است، این کار به ما کمک می‌کند که بدانیم در اطراف ما چه خبر است و چه چیزهایی می‌گذرد. اما اینکه در هر لحظه و هر ثانیه، به فکر چک کردن شبکه‌های اجتماعی باشیم، صحیح نیست. این کار تمرکز را از ما می گیرد، حواسمان را پرت می‌کند و نمی‌گذارد که روی کاری که در حال انجام آن هستیم، تمرکز داشته باشیم. پس از گذاشتن موبایل روی میر و چک کردن آن جدا خودداری کنید.

از عادات مخرب زندگی | اول به سراغ انجام کارهای ساده می‌رویم

کارهای ساده زود انجام می‌شوند و راحت، اما بر عکس، کارهای سخت چنین ویژگی ندارند. پس چرا تا وقتی انرژی هست و خسته نشدیم، اول به سراغ انجام دادن کارهای سخت نمی‌رویم؟! این استراتژی ” قورت قورباغه ” نام دارد، یعنی اول کارهای سخت را انجام دهید و چون برای آن ها به تمرکز بیشتری نیاز دارید، اول صبح را برای انجام آن‌ها انتخاب کنید. سپس با خیال راحت به سراغ انجام دادن کارهای آسان بروید.

عادات مخرب زندگی | در گذشته زندگی می کنیم

عادات مخرب زندگی | در گذشته زندگی می کنیم

در گذشته زندگی می‌کنیم

همه ما چیزهایی در گذشته داریم که دوست داریم آن‌ها را تغییر دهیم. اما متاسفانه آن اتفاق‌ها در گذشته اتفاق افتاده و اکنون تمام آن‌ها در همان زمان مانده است. به جای آنکه به آنچه می‌توانستید متفاوت انجام دهید، بیندیشید، از خود بپرسید “من از این تجربه چه چیزی آموختم و چگونه می توانم در آینده از آن استفاده کنم؟” مطمئنا مغز شما پاسخ‌های خوبی خواهد داشت.

یک جا نشستن از عادات مخرب زندگی محسوب می‌شود

فرقی ندارد که به چه کاری مشغول هستید و کار شما چیست. از یک جا نشستن دست بردارید. لازم است که هر از گاهی از سر کار خود بلند شوید و گشتی در این طرف و آن طرف بزنید. حتی گاهی می‌توانید برخی فعالیت‌های کششی را برای چند لحظه انجام دهید تا فعالیت بدنی هم داشته باشید. سلامتی بسیار مهم است. با یک جا نشستن آن را تهدید نکنید.

غذاهای خیلی سالمی نمی‌خوریم

اکثر ما در طول روز، به سراغ غذا و خوراکی‌هایی می رویم که شاید فقط ظاهری سالم دارند. بیایید این عادت مخرب را ترک کنیم و رژیم غذایی سالم را برای خود در نظر بگیریم. سالم زندگی کردن به ما کمک می‌کند که از پس بسیاری از کارها که حتی فکرش را هم نمی کنیم، بر آییم.

شب‌ها دیر می خوابیم

درست است که کار زیاد است و باید برای انجام آن‌ها وقت بگذارید. اما اینکه برنامه ریزی شما بگونه ای باشد که شب‌ها دیر هنگام به خواب بروید، اشتباه محض است. جالب است بدانید، کم خوابی به اندازه سیگار کشیدن مخرب است. پس برنامه خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که شب‌ها در زمان مناسب به تخت خواب رفته و بخوابید. اشکال ندارد، صبح‌های زود را به انجام کارهایتان اختصاص دهید، موثرتر است.

عادات مخرب زندگی | خود را با دیگران مقایسه می کنیم

عادات مخرب زندگی | خود را با دیگران مقایسه می کنیم

مقایسه کردن خود با دیگران از عادات مخرب زندگی

هنگامی که خود را با افراد دیگر مقایسه می‌کنید، تمرکز شما روی ویژگی‌ها، دستاوردها یا دارایی‌های آن‌ها متمرکز می‌شود. توجه خود را به آنچه که ندارید، معطوف سازید، آن‌ها را تحسین کرده و از این ویژگی‌های مثبت در جهت خواسته‌های خود استفاده نمایید.

مدام جر و بحث می کنیم

تبادل نظر خوب است، حتی هرازگاهی جر و بحث هم اگر مفید باشد، خوب است! اما اینکه بیشتر وقت روز را به جر و بحث کردن بیهوده بر سر مسائل مختلف اختصاص دهید، اصلا فکر عاقلانه‌ای نیست. اینگونه به جایی نمی‌رسید و ضمن آنکه وقت خود را برای انجام کارهای ضروری، تلف می کنید. جنجال کردن ممنوع، مثبت گفت و گو کنید، آن هم نه تمام طول روز.
این‌ها عادات مخربی هستند که شاید چندان جدی به نظر نرسند، اما همین عادات مخرب می‌تواند به شدت زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد.

معاشرت با افراد منفی در حوزه نفوذ شما

شما به طور میانگین روزانه با 5 نفر در ارتباط هستید که این 5 نفر می‌توانند تاثیرات گسترده‌ای را روی افکار و احساسات شما بگذارند. پس بهتر است گستره دوستان خود را به افراد منفی‌باف و با افکار منفی محدود نکنید تا از آن‌ها تاثیر نگیرید.

مدام نگران هستیم

مدام نگران هستیم

مدام نگران هستیم

فکر و خیال و نگرانی درباره مسائل مالی و تامین مالی یکی از بدترین راه‌های گذراندن وقت است. نگرانی مانند صندلی تکان دهنده است، که شما را وادار به انجام کاری می‌کند، اما شما را به جایی نمی‌رساند. از فکر کردن در مورد آنچه که می‌تواند اشتباه باشد، دست بردارید و به جوانب مختلف زندگی خود نگاه کنید.

ترس از شکست یا اشتباه

بزرگترین افراد زندگی تا به امروز شکست‌های خارق العاده‌ای را تجربه کرده‌اند. “شکست” آن‌ها صرفا فرصت‌هایی برای پیشرفت بود. فقط به یاد داشته باشید که هر تجربه‌ای که داشته باشید نوعی موفقیت است، زیرا مطمئنا چیزی ارزشمند را از آن خواهید آموخت.

شکایت کردن از عادات مخرب زندگی است

مدام شکایت کردن درباره اتفاقات یکی از عادات مخرب زندگی است که هیچ چیزی در بر نخواهد داشت. درست است که شکایت کردن یک مشکل تصدیق می‌کند، اما به جای این کار بهتر است تمام انرژی خود را روی یافتن راه حل متمرکز نمایید. از خود بپرسید “چگونه می‌توانم این را تغییر دهم؟” یا “چه چیزی می‌توانم از این یاد بگیرم؟”

عادات مخرب زندگی

عادات مخرب زندگی

تمرکز روی آنچه که ندارید

یک راه آسان برای رهایی از هر نوع خوشحالی این است که به همه چیزهایی که ندارید، توجه کنید. اگر صرفا بگویید که من فلان چیز را ندارم، آن مورد به هیچ عنوان همانند چوب جادویی رو به روی شما ظاهر نمی‌شود. پس بهتر است به آنچه که دارید نگاه کنید و سپاسگزارشان باشید. اگر چیزی را که ندارید می‌خواهید، باید تمرکز خود را به کار گیرید و در جهت دستیابی به آن عمل کنید.

کینه داشتن

هنگامی که ما به شدت ناراحت می‌شویم و نمی‌توانیم آن را رها کنیم، غالبا کینه را در تمام مدت زندگی با خود همراه خواهیم کرد. توجه داشته باشید که بخشیدن به معنای توجیه کردن فرد خاطی نیست، بلکه بدین معناست که شما سعادت را به زندگی خود راه می‌دهید.

کمال طلبی یکی از عادات مخرب زندگی

در بیشتر موارد، افراد به دنبال كمال هستند تا اعتماد به نفس خود را به دست آورند. با این حال، تلاش برای کمال یک راه تضمین شده برای از بین بردن اعتماد به نفس است زیرا کیفیتی دست نیافتنی است. اما این یک عادت فاجعه بار است. بهتر است نقاط مثبت و منفی خود را بهبود ببخشید را بشناسید و روی آن‌ها کار کنید. همچنین خوب است تا واژه “کمال” را از دایره واژگان خود پاک کنید.

انتظار داریم دنیا در اطراف ما بچرخد

آیا ممکن است که شاید جهان فقط در اطراف شما و باب میل شما بچرخد؟ این در ارتباط با سایر افراد نیز صدق می‌کند. با آگاهی از این موضوع می‌توانید به راحتی زندگی را به کام خود شیرین کنید و برای خواسته‌هایتان تلاش نمایید.

سخن پایانی

با کنار گذاشتن عادات مخرب زندگی شما می‌توانید زندگی بسیار خوب و شیرینی را تجربه نمایید، همیشه با انرژی باشید و به دیگران نیز انرژی مثبت هدیه دهید. به یاد داشته باشید که سبک زندگی در آنچه که برای‌مان رخ می‌دهد بسیار موثر است.

 

منبع:

pickthebrain.com

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

شیرین، علاقه زیادی به نویسندگی داره و تا به امروز تجربه های مختلفی از نویسندگی کسب کرده. شیرین فارغ التحصیل رشته مدیریت هست اما مطالعه های گسترده ای در زمینه های روانشناسی و مشاوره داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *