• صفحه خانگی
  • <
  • سلامت
  • <
  • مراقبت از پوست در آفتاب | راه های مراقبت از پوست در تابستان کدامند؟
مراقبت از پوست در تابستان

تابستان بهترین زمان برای لذت بردن از محیط بیرون و ارتباط با طبیعت است. این فصل از سال برای اکثر افراد که زمان زیادی را در مواجه با نور خورشید قرار دارند، مزایا و معایبی خواهد داشت، پس بهتر است روش های مراقبت از پوست در آفتاب را بشناسیم. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض پرتوهای مضر ماورای بنفش باید تعادل ایجاد کنیم، چرا که از طرفی نور آفتاب برای سلامتی فوایدی دارد و از سوی دیگر تابش برخی از اشعه‌ها می‌تواند آسیب رسان باشد. با ما در این مطلب از بانو زون همراه باشید تا با بهترین روش های مراقبت از پوست در آفتاب، آشنا شوید.

روش های مراقبت از پوست در آفتاب

همان طور که می‌دانید پرتوهای ماورای بنفش احتمال آفتاب سوختگی، پیری زودرس و سرطان را افزایش می‌دهند. با این حال باید از مزایای نور خورشید که بر میزان ویتامین D بدن تاثیر می‌گذارد، استفاده کنیم. قبل از اینکه به بررسی روش های مراقبت از پوست در آفتاب بپردازیم، خوب است با فواید نور خورشید آشنا شوید.

مراقبت از پوست در آفتاب

مراقبت از پوست در آفتاب

ویتامینD، ویتامین آفتاب

ویتامینD یک ویتامین ضروری محلول در چربی است که نقش های مختلفی در بدن دارد. ویتامین D موجب افزایش خلق و خو، انرژی و خواب می‌شود. علاوه بر حفظ سلامت استخوان ها، ویتامین D می تواند از بیماری های قلبی، دیابت و سرطان پستان، سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ جلوگیری کند. ویتامین D برای عملکرد ایمنی سالم ضروری است و می‌تواند التهاب، درد و افسردگی و خوابد را کاهش دهد. این ویتامین موجب می‌شود که مواد مغذی مثل کلسیم، آهن، منیزیم، فسفات و روی بهتر جذب شود.

ملاتونین و سروتونین: خواب و خلق و خو

ریتم طبیعی بدن ما بدین صورت است که در طول روز زمانی که نور خورشید می تابد، بیرون از منزل باشیم و در طول شب استراحت کنیم و بخوابیم. نورخورشید نقش مستقیمی بر چرخه ی خواب ما دارد. ملاتونین نیز نقش اساسی در تنظیم التهاب و عملکرد سیستم ایمنی و سرکوب آسیب های پوستی از اشعه UV دارد. سروتونین نیز انتقال دهنده عصبی مربوط به خلق و خوی است. بیرون رفتن در طول روز و خوابیدن در تاریکی می تواند خواب، سطح انرژی و روحیه ما را تقویت نماید.

مراقبت از پوست در تابستان

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌ تواند برای جذب ویتامین D و میزان ملاتونین ما مفید باشد. با این وجود قرار گرفتن در معرض نورآفتاب به مدت طولانی نه تنها باعث افزایش تولید ویتامین D نمی‌شود بلکه موجب آسیب به پوست و چشم می‌باشد. به همین ترتیب کسانی که بیشتر وقت خود را در بیرون از خانه سپری می‌کنند، می‌بایست اقدامات احتیاطی برای محافظت در برابر اثرات مضر خورشید را انجام دهند. یکی از مهم ترین روش‌های جلوگیری از اشعه ی مضر UV، استفاده از ضد آفتاب است. آکادمی پوست‌ آمریکا استفاده از ضدآفتاب با SPF30 را توصیه می‌کند.

۶ روش مراقبت از پوست در آفتاب

تنها ۱۵ دقیقه کافی است تا نور خورشید بتواند به پوست شما آسیب برساند. پیش از آن که برای لذت بردن از نور آفتاب، از خانه خارج شوید، خوب است با روش های مراقب از پوست در آفتاب آشنا شوید.

ضد آفتاب برای مراقبت از پوست در برابر آفتاب

ضد آفتاب برای مراقبت از پوست در برابر آفتاب

1. همیشه از ضدآفتاب استفاده کنید

ضدآفتاب یک لایه محافظتی در برابر آفتاب است که میزان اثر بخشی اشعهUV را کاهش می‌دهد. SPF بالاتر نمایانگر محافظت بیشتر کرم ضدآفتاب است. همچنین لازم به ذکر است که شما باید در روزهای خنک و ابری از یک ضدآفتاب با SPF حداقل 15 استفاده کنید. پرتوهای UVB بر سطح پوست تاثیر می‌گذارد و باعث آفتاب سوختگی می‌شود. ضمنا پرتوهای UVA نیز به اعماق پوست نفوذ می‌کند و بیشتر موجب پیری زودرس و سرطان پوست می شود.
فراموش نکنید که یک لایه ی ضخیم ضد آفتاب بر تمامی قسمت هایی از پوستتان که در معرض نورخورشید قرار دارند، پوشیده شود.
اگر بیش از دو ساعت زیر نور خورشید قرار دارید، باید ضدآفتاب خود را تمدید کنید. همچنین اگر شنا می‌کنید، بعد از آن که پوست خود را خشک کردید، دوباره ضدآفتاب بزنید. در صورتی که تاریخ انقضای ضدآفتاب شما درج نشده، باید بدانید که هر ضدآفتاب به مدت سه سال قابل استفاده است. فراموش نکنید که اگر ضد آفتاب شما در معرض دمای بالا قرار گیرد، عمر مفید خود را از دست می‌دهد. پیش از مصرف حتما تاریخ انقضای ضد آفتاب خود را بررسی کنید.

2. از ساعات اوج آفتاب دوری کنید

بین ساعات ۱۰ صبح الی ۴ بعد از ظهر، تابش نور خورشید به اوج خود می‌رسد. سعی کنید فعالیت‌های خارج از منزل را به ساعاتی دیگر منتقل کنید.

3. از سایه‌ها استفاده کنید

تا می توانید از سایه‌ها استفاده کنید تا خطر آسیب دیدگی پوست و سرطان کاهش یابد. حتی اگر از سایه های حرکت می‌کنید، باز هم استفاده از ضد آفتاب و پوشیدن لباس‌های پوشیده را از یاد نبرید.

4. لباس مناسب انتخاب نمایید

لباس مناسب م‌ تواند تا حدودی شما را از اثرات منفی نور خورشید در امان نگه دارد. لباس‌های رنگ های تیره‌تر محافظت بیشتری نسبت به لباس‌های رنگ روشن دارد. برخی از لباس‌های دارای مجوز مطابق با استاندارد های بین المللی به طور خاص تولید می‌شوند تا از اشعه های UV محافظت کند.

استفاده از کلاه برای مراقبت از پوست در آفتاب

استفاده از کلاه برای مراقبت از پوست در آفتاب

5. کلاه بپوشید

برای محافظت بیشتر، یک کلاه بپوشید که بر گوش و پشت گردن شما سایه ایجاد کند. از کلاه های با رنگ تیره‌تر و بافت مجکم تر استفاده کنید که محافظت بیشتری در برابر نور خورشید ایجاد کند.

6. از عینک آفتابی استفاده نمایید

عینک آفتابی می‌تواند چشم شما را از اشعه ماورای بنفش محافظت نماید. به همین ترتیب خطرابتلا به آب مروارید را کاهش دهد. پوست اطراف چشم بسیار لطیف است که نور خورشید می تواند به آن آسیب بزند. عینک آفتابی می‌تواند از اشعه های UVA و UVB محافظت کند. بنابراین عینک آفتابی مانع ورود اشعه ماورا بنفش به چشم می‌شود.

اشتباهات رایج در برابر آفتاب

تجدید نکردن ضدآفتاب

یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج تجدید نکردن ضدآفتاب است. بر اساس تحقیقات متعدد مشخص شده است که قرار گرفتن زیر نورآفتاب، اثر ضدآفتاب را ضعیف می‌کند. توجه داشته باشید که بین ۶۰ الی ۹۰ دقیقه ضدآفتاب خود را تمدید نمایید. برای آن که زمان تجدید ضدآفتاب خود را فراموش نکنید، با استفاده از یک تایمر به خود یادآوری نمایید.

استفاه از کرم پودر SPFدار بدون استفاده از ضدآفتاب

برخی از افراد تصور می‌کنند اگر از کرم پودر SPFدار استفاده کنند، دیگر نیازی به مصرف ضدآفتاب نیست، اما حقیقت دقیقا خلاف این است. یکی از متخصصین جراح پلاستیک اعلام کرده است که: افراد با کرم پودرهای SPF دار به اندازه کافی، ضدآفتاب مصرف نمی‌کنند که بتواند از اشعه های خورشید جلوگیری نمیاد. بنابراین لوازم و پوردهای آرایشی نمی‌توانند به تنهایی از پوست شما محافظت کنند، پس باید حتما ضدآفتاب مصرف نمایید.

استفاده از لایه بردار در صبح

لایه برداری پوست برای داشتن پوست زیبا و سالم، واجب است. برخی افراد در طول روز لایه برداری می‌کنند و بدون ضدآفتاب از منزل خارج می‌شوند. این امر کاملا اشتباه است و می‌تواند به پوست آسیب جدی وارد کند. جالب است بدانید که لایه های مرده پوست نقش حفاظتی ایفا می کنند. ترجیحا در طول شب پوست خود را لایه برداری کنید و روز بعد حتی اگر از خانه خارج نمی‌شوید هم حتما ضدآفتاب بزنید.

سخن پایانی:

همان‌طور که خواندید، تابش نور خورشید روی پوست می‌تواند اثرات مثبتی داشته باشد، اما این بدان معنی نیست که نباید از لایه‌های محافظتی استفاده نماییم. پیشنهاد می‌کنیم حتما این روش های مراقبت از پوست در آفتاب را به خاطر سپرده تا ضمن بهره گیری از مزایای نور خورشید، از پوست خود نیز مراقبت نمایید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

شیرین، علاقه زیادی به نویسندگی داره و تا به امروز تجربه های مختلفی از نویسندگی کسب کرده. شیرین فارغ التحصیل رشته مدیریت هست اما مطالعه های گسترده ای در زمینه های روانشناسی و مشاوره داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *