آی وی اف چیست؟

بارداری و به دنیا آوردن فرزند، یکی از آرزوهایی است که تقریبا تمام زنان در سراسر جهان با خود همراه دارند. اما متاسفانه برخی از زنان با مشکل عدم باروری و موانعی در مسیر بارداری خود همراه هستند. آی وی اف به عنوان یکی از روش‌های کمک به باروری زنان، موثر عمل می‌کند و از بهترین تکنولوژی‌های بارورسازی کاربرد دارد.

آی وی اف چیست؟

آی او اف تخمک‌های بالغ را از تخمدان‌های زن گرفته و آن‌ها را در محیط آزمایشگاهی با اسپرم‌ها بارور می‌سازد. پس از آن که تخمک به درستی بارورسازی شده و از انجام عمل لقاح اطمینان حاصل شد، آن را دوباره به رحم زن بازمی‌گردانند و به این صورت بارداری آغاز می‌شود.

در نظر داشته باشید که طی این عمل می توان از تخمک و اسپرم زن و شوهر استفاده کرده و یا در صورتی که تخمک یا اسپرم هر یک از آن ها دارای مشکلاتی در خصوص قابلیت بارورسازی باشد، از تخمک یا اسپرم‌های هدیه شده یا بانک تخمک و اسپرم، استفاده نمود.

آی وی اف چیست؟

عمل IVF در پنج گام زیر انجام می‌پذیرد:

  • تحریک تخمدان‌ها برای تخمک گذاری
  • بیرون آوردن تخمک
  • انجام لقاح و بارور سازی تخمک
  • کاشت نطفه
  • انتقال جنین به رحم

آی وی اف چه قدر طول می‌کشد؟

آی وی اف می‌توانید از سه هفته تا پنج هفته به طول بینجامد و مراحل آن بستگی به شرایط تخمک، سیستم بدنی زن و غیره دارد.

آی وی اف و رحم اجاره‌ای

در شرایطی که تخمک و اسپرم مرد و زن مشکلی جهت انجام لقاح نداشته و تنها رحم زن به دلایل کشش نگهداری رویان و رشد آن طی 9 ماه بارداری را نداشته باشد، پیشنهاد استفاده از رحم اجاره ای مطرح می‌شود. در این شرایط عمل لقاح به وسیله آی وی اف انجام شده و سپس رویان به وجود آمده به جای بازگشت به رحم مادر، به یک رحم اجاره‌ای فرستاده خواهد شد و مراحل رشد و نمود خود تا تولد را در آن رحم طی خواهد کرد.

همچنین بخوانید: نخستین علائم بارداری کدامند؟

چه زمانی عمل آی وی اف پیشنهاد می‌شود؟

اما از خود می‌پرسیم چه زمانی پزشک عمل ای وی اف را پیشنهاد می‌دهد. معمولا زمانی که زن سن 40 سالگی را رد کرده و امکان بارداری در وی کاهش یافته باشد، عمل آی وی اف پیشنهاد می‌شود. همین طور در صورتی که لوله‌های فالوپ مسدود شده یا آسیب دیده باشند، پزشک روش جایگزین آی وی اف را توصیه خواهد کرد.

برخی اوقات تخمدان‌های زن ضعیف عمل کرده و تخمک‌ها به اندازه کافی قوی نیستند، از این روی قادر به عمل لقاح نبوده و این روش به عنوان یک روش تقویت کننده و جایگزین تخمک‌های ضعیف را دریافت کرده و در محیط آزمایشگاهی عمل لقاح را به انجام می‌رساند.

آی وی اف چیست؟

همچنین وجود فیبروئید رحم یا عدم انجام لقاط بدون وجود دلیلی یا بیماری خاص، با کمک این روش برطرف شده و مادر و پدر می‌توانند از نعمت وجود فرزند برخوردار شوند.

به علاوه اگر یکی از پدر یا مادر و یا هر دوی آن ها به نوعی از بیماری‌های قابل انتقال مبتلا باشند، این عمل به عنوان جایگزین مورد استفاده قرار گرفته و قالبا پس از انجام لقاح، از رحم اجاره ای بهره برداری می شود. زیرا بازگشت رویان به رحم و تغذیه از بند ناف مادر، می‌تواند همچنان ریسک ابتلا به بیماری را از مادر، در پی داشته باشد.

چندقلو زایی در IVF

در صورتی که به جای یک تخمک بارور شده، چند تخمک به محیط رحم فرستاده شود، احتمال چند قلوزایی وجود خواهد داشت. البته همیشه تمامی تخمک هایی که به رحم فرستاده می‌شوند، به بارداری موفق منجر نشده و ممکن است به دلایلی برخی از رویان‌ها از دست داده شوند. اما غالبا این عمل موفقیت آمیز بوده و در صورتی که پدر و مادر مایل به داشتن چند قلو نباشند، تنها یک رویان به داخل رحم زن بازگردانده می‌شود.

جالب است بدانید که با نگهداری در شرایط خاص و یخ زده کردن نطفه‌ها، امکان نگهداری آن‌ها وجود دارد و می‌توان در آینده از نطفه‌های یخ زده در بانک نطفه استفاده کرد.

آی وی اف چیست؟

سخن پایانی

عمل IVF از اعمال بارورسازی قدیمی به شمار می‌آید و به جز این روش‌های بارداری و تقویت رحم مدرن زیادی وجود دارد که هر یک می‌توانند در مقابله با نازایی و ناباروری موثر واقع شوند. به نظر می رسد که عصر حسرت‌های در آغوش گرفتن نوزاد به پایان رسیده است و تمامی بانوان جهان می‌توانند آغوش گرم خود را به روی نوزاد خویش بگشایند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *