انواع سقط جنین را بشناسیم

 • توسط محکامه ناصری
 • ۶۸
 • 0
سقط جنین

سقط جنین یکی از تلخ‌ترین و ناگوارترین اتفاقاتی است که در زندگی مادر باردار رخ داده و می‌تواند برای مدتی شرایط روحی و جسمی وی را تحت تاثیر خود قرار دهد. سقط جنین به دو شکل عمدی و تلقینی اتفاق می‎افتد و هر یک به فراخور سن بارداری و وضعیت مادر باردار، عوارض متفاوتی دارد.

در این مطلب انواع سقط جنین و شرایط آن را دنبال می‌کنیم.

انواع سقط جنین

سقط جنین غیرارادی

در این نوع سقط جنین هیچ عامل دارویی یا دخالت بیرونی تاثیرگذار نیست و از دست دادن جنین به خودی خود اتفاق می‌افتد.
این نوع از سقط در گروه‌های زیر جای می‌گیرد:

 • خونریزی واژینال و در ادامه تهدید به سقط
 • سقط فراموش شده که مادر متوجه لزوم به سقط نشده و تنها جنین در رحم مرده است.
 • سقط ناقص که بخشی از جنین دفع شده و بخش دیگری از آن در رحم باقی مانده است.
 • سقط کامل که در آن به صورت کامل جنین بیرون رفته است.

سقط بر اثر بیماری

در این نوع از سقط و از دست دادن جنین، به دلیل بروز بیماری در مادر، ناچار به انجام سقط هستیم.

این گروه را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • بیماری‌های صعب العلاج مادر مانند سرطان، بیماری‌های کلیوی، سل، فشار خون، دیابت و …
 • بیماری‌های عفونی چون بیماری‌های مقاربتی، تبل مالت، لیستریا و …
 • بیماری‌های ناشی از مصرف مواد مخدر یا سیگار و الکل
 • بیماری‌های رحم شامل نارسایی رحم یا ناهنجاری‌های رحم
سقط جنین

سقط جنین

در روش سقط القایی با مصرف دارو یا مداخلات پزشکی دیگر، سقط اتفاق می‌افتد. اما در روش خود به خودی به یکی از دلایل درونی و جسمی مادر یا جنین، سقط رخ خواهد داد.

حتما بخوانید: نخستین علائم بارداری را بشناسیم

سقط جنین القایی

در این شکل از اتمام بارداری، داروهایی نظیر قرص یا شیاف میزوپروستل یا همان سیتوتک را مصرف کرده و با احتمال بالا جنین از دست خواهد رفت. علائمی چون اسهال، تب و لرز، تهوع و استفراغ، خستگی و بی حالی همراه با مصرف این دارو به سراغ شخص بارداری آمده و سپس جنین دفع خواهد شد. معمولا خونریزی به مدت 2 تا 3 هفته ادامه پیدا کرده و بعد از آن بدن ذره ذره وضعیت نرمال خود را بازمی‌یابد.

سقط جنین

سقط جنین

سقط جنین ساکشن

در این فرمول از اتمام بارداری، به کمک Vacuum Aspiration یا همان آسپیراسیون مکشی و ساکشن؛ محصول بارداری خارج می‌شود. در انجام این روش یک لوله باریک به داخل رحم فرستاده شده و از طریق آن جنین و جفت بیرون کشیده می‌شوند. برای انجام این عمل ساکشن و اتمام بارداری از بیهوشی استفاده می‌شود و معمولا عوارض زیادی ندارد.

البته این روش برای بارداری زیر 14 هفته کاربرد دارد و در صورتی که سن بارداری بیشتر از آن باشد، ریسک عفونت یا پارگی رحم وجود دارد. به همین دلیل در سنین بالای 14 هفته بارداری از روش جایگزین Dilation & Evacuation استفاده می‌شود. این روش نیز همان فرمول مکش را دنبال می‌کند؛ تنها در زمان انجام آن لازم است که دهانه رحم بیشتر باز شده و عوارض نیز کمی بیشتر است. در مکش Dilation & Evacuation ریسک چسبندگی و عفونت رحم نیز وجود دارد.

همچنین بخوانید: زردی نوزاد چیست و چه علائم و عوارضی دارد؟

سقط جنین به کمک تزریق سرم نمکی در مایع آمنیوتیک

در صورتی که نیاز به سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری باشد، پزشک به کمک سرنگی مخصوص مایع آمنیوتیک داخل رحم را بیرون کشیده و به اندازه 200 میلی لیتر، سرم نمکی به جای آن تزریق می‌کند. در این شکل از سقط؛ با گذشت دو شبانه روز، جنین سقط خواهد شد. البته در این حالت از خاتمه بارداری، ریسک باقی ماندن جفت؛ عفونت، خونریزی شدید و حتی در صورت سهل انگاری مرگ مادر وجود دارد.

البته لازم به ذکر است که برخی از بانوان تا زمانی كه بارداری آن‌ها به‌ نحو محسوسی پیشرفت نكرده است از وقوع آن مطلع نمی‌شوند. برخی از آن‌ها به دلیل داشتن پریودهای نامنظم، متوجه قطع پریود خود و شروع حاملگی نمی‌شوند. برخی دیگر نیز در سن بالاتری قرار داشته و قطع پریود و شروع حاملگی را به اشتباه یائسگی قلمداد می‌کنند. زنانی كه به‌طور طبیعی قاعدگی‌های خفیفی را تجربه می‌كنند، لكه‌بینی اوایل بارداری را با قاعدگی خود به اشتباه می‌گیرند. عده دیگری از زنان به ‌علت استفاده از داروهای خاص یا شیردهی، باروری خود را نامحتمل می‌دانند.

سقط جنین

سقط جنین

سخن پایانی

لازم به ذکر است که خاتمه حاملگی در سنین زیر 3 ماه بارداری، با عوارض بسیار کمتری همراه است. اما در صورتی که سن بارداری بیش از 3 ماه باشد، ریسک ها افزایش یافته و به هیچ وجه نمی‌توان بدون حضور پزشک و مراقبت‌های پزشکی، به شکل خودسر به خاتمه بارداری دست زد. خونریزی‌های مرگبار، افسردگی های عمیق و طولانی مدت، عفونت‌های شدید، پارگی رحم و از بین رفتن شانس بارداری همیشگی؛ از عوارض سقط‌های خطرناک و خودسرانه هستند.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *