ایدز یا ویروس HIV چیست، روش های پیشگیری، کنترل و درمان

HIV ویروسی است که سیستم ایمنی بدن را قرار داده و آن را ضعیف می‌کند. این ویروس خطر بیماری‌ها و عفونت‌ها را افزایش می‌دهد. زمانی که این ویروس را درمان نکنید، عفونت به مرحله ای پیشرفته از بیماری می‌رسد که به آن ایدز می‌گویند. با این حال پیشرفت های مرن در درمان بدان معنی است که افراد مبتلا به HIV در کشورهایی که دسترسی خوبی به مراقبت‌های بهداشتی دارند، به ندرت پس از درمان کردن، به ایدز مبتلا می‌شوند.

امید به زندگی شخصی که دارای ویروسHIV است، تا حدی مثل فردی است که آزمایش این ویروس را منفی دریافت می‌کند. لازم به ذکر است که این فرد تا زمانی که داروهای ضد این ویروس را مصرف می‌کند در بهترین حالت قرار دارد.

ویروس HIV چیست؟

ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) ویروسی است که به سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های CD4 حمله می‌کند که نوعی سلول T است. آن‌‌ها گلبول‌های سفید خون هستند که در بدن حرکت می‌کنند و خطاها و ناهنجاری‌های موجود در سلول‌ها و همچنین عفونت‌ها را تشخیص می‌دهند. زمانی که HIV این سلول‌ها را هدف قرار داده و به آن نفوذ کند، توانایی بدن در مقابله با بیماری‌های دیگر را کاهش می‌دهد. این اتفاق موجب افزایش خطر و تاثیر عفونت‌های فرصت طلب و همچنین سرطان‌ها می‌شود. لازم به ذکر است که فرد می‌تواند ویروس HIV را بدون آن که علائمی داشته باشد، به مدت طولانی در بدن داشته باشد.
HIV یک عفونت مادام العمر است، با این وجود با دریافت درمان و همچنین مدیریت بیماری به صورت موثر مانع از رسیدن ویروس HIV به سطح شدید می‌شود و خطر ابتلا به ایدز از طریق ویروس کاهش می‌یابد.

ایدز یا ویروس HIV چیست، روش های پیشگیری، کنترل و درمان

ایدز یا ویروس HIV چیست، روش های پیشگیری، کنترل و درمان

ایدز چیست؟

ایدز پیشرفته ترین مرحله عفونت ویروسHIV است. زمانی که ویروس HIV منجر به ایدز شود، احتمال عفونت و سرطان افزایش می‌یابد. در صورتی که درمان صورت نگیرد، ویروس HIV منجر به ایدز می‌شود چراکه سیستم ایمنی بدن به تدریج از بین می‌رود.

راه‌های انتقال ویروس HIV

راه‌های انتقال ویروس HIV عبارت اند از:

– خون و فرآورده های خونی
– مایع منی
– ترشحات واژن
– مایعات مقعد
– شیر مادر

در ایالات متحده، مهم ترین راه‌های انتقال این ویروس عبارت اند از:

– مقاربت مقعدی یا واژینال با شخصی که HIV دارد، در حالی که از کاندوم استفاده نمی‌کنند.
– استفاده مشترک از تجهیزات مربوط به داروهای غیر مجاز تزریقی، هورمون‌ها و استروئیدها با شخصی که مبتلا به HIV است.
زنی که مبتلا به ویروس HIV است یا زنی که اخیرا زایمان کرده، ممکن است این بیماری را در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی به فرزند خود منتقل کند. خطر انتقال HIV از طریق انتقال خون در کشورهایی که روش غربالگری موثری برای اهدای خون دارند، بسیار کم است.

غیر قابل کشف= غیر قابل انتقال

برای انتقال ویروس HIV مایعات باید حاوی مقادیر کافی از ویروس باشند. اگر فرد مبتلا به HIV غیر قابل کشف باشد، حتی پس از انتقال مایعات، HIV به شخص دیگر منتقل نمی‌شود. HIV غیر قابل کشف وقتی است که میزان HIV به قدری در بدن کم باشد که آزمایش خون نتواند آن را تشخیص دهد. افراد ممکن است با پیروی از دوره درمان معین، بتوانند به سطوح غیر قابل کشف HIV درست پیدا کنند. تایید و ونظارت منظم بر وضعیت غیر قابل کشف با استفاده از آزمایش خون بسیار حاوز اهمیت است، چراکه بدان معنی نیست که فرد دیگر HIV ندارد. این ویروس در حال غیر قابل کشف به فردی پایبند است که به معالجه خود و همچنین اثربخشی خود در درمان متکی باشد.

ایدز یا ویروس HIV چیست، روش های پیشگیری، کنترل و درمان

ایدز یا ویروس HIV چیست، روش های پیشگیری، کنترل و درمان

چه زمانی ویروس HIV منجر به ایدز می‌شود؟

خطر پیشرفت ویروس HIV به ایدز بین افراد متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله:

– سن فرد
– توانایی بدن در دفاع در برابر HIV
– دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت بالا و بهداشتی
– وجود سایر عفونت‌ها
– مقاومت ژنتیکی فرد در برابر ویروس‌های خاص
– مقاوم بودن بدن در مقابل داروهای درمان HIV

علائم ایدز

در اکثر موارد، عفونت‌های باکتری‌های دیگر، ویروس‌ها، قارچ‌ها یا انگل‌ها مجب بروز علائم شدید HIV می‌شوند. این شرایط در افرادی که با HIV زندگی می‌کنند بیشتر از افراد دارای سیستم ایمنی سالم است. یک سیستم ایمنی با عملکرد صحیح بدن را در برابر اثرات پیشرفته تر عفونت‌ها محافظت می‌نماید و HIV این روند را مختل می‌کند.

ایدز یا ویروس HIV چیست، روش های پیشگیری، کنترل و درمان

ایدز یا ویروس HIV چیست، روش های پیشگیری، کنترل و درمان

علائم زود هنگام عفونت HIV

برخی از افراد مبتلا به HIV تا ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از دریافت ویروس HIV علائمی از خود نشان نمی‌دهند. با این حال حدود 80 درصد از افراد ممکن است حدود ۲ الی ۶ هفته پس از ورود ویروس به بدن، مجموعه ای از علائم مانند آنفولآنزا را به هنوان سندروم حاد ویروسی ایجاد کنند.

علائم اولیه عفونت HIV ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– تب
– لرز
– درد مفاصل
– دردهای عضلانی
– گلو درد
– عرق کردن مخصوصا در شب
– غدد بزرگ شده
– بثورات قرمز
– خستگی
– ضعف
– کاهش وزن غیر عادی
– برفک زدن

البته ممکن است این علائم ناشی از عملکرد سیستم ایمنی بدن در مقابل خیلی از ویروس‌ها باشد. با این حال افرادی که چندین موارد از این علائم را تجربه می‌کنند، در صورتی که در ۶ هفته گذشته در معرض خطر انتقال این ویروس بوده اند، باید آزمایش کنند.

HIV بدون علائم

در بسیای از موارد، بعد از علائم سندروم حاد ویروسی ممکن است علائم برای سال های طولانی بروز نکند. در این مدت ویروس به پیشرفت خود ادامه می‌دهند و موجب از بین رفتن سیستم ایمنی و آسیب اندام شود. بدون داروهای جلوگیری از تکثیر ویروسی، این روند به صورت متوسط می‌تواند ۱۰ سال ادامه یابد. فردی که با ویروس HIV زندگی می‌کند اغلب علائمی را تجربه نمی‌کند و احساس خوبی دارد و همچنین سالم به نظر می‌رسد. رعایت سفت و سخت یک دوره از ART می‌تواند این مرححله را مختل کند و ویروس را سرکوب نماید. مصرف داروهای ضد ویروسی موثر برای زندگی می‌تواند آسیب‌های مداوم سیستم ایمنی بدن را متوقف نماید.

ایدز یا ویروس HIV چیست، روش های پیشگیری، کنترل و درمان

ایدز یا ویروس HIV چیست، روش های پیشگیری، کنترل و درمان

عفونت HIV در مرحله شدید

بدون مصرف دارو، HIV توانایی مبارزه با عفونت را تضعیف می‌کند. فرد در برابر بیماری‌های جدی آسیب پذیر می‌شود. این مرحله با عنوان HIVبا استیج ۳ شناخته می‌شود.

علائم عفونت HIV در این مرحله شامل موارد زیر می‌باشد:

– تاری دید
– اسهال، که معمولا مداوم یا مزمن است
– سرفه خشک
– تب بیش از ۳۷ درجه که هفته ها ادامه دارد
– عرق شبانه
– خستگی دائمی
– تنگی نفس
– متورم شدن غده‌ها به طول چند هفته
– کاهش وزن غیرعمدی
– لکه‌های سفید روی زبان یا دهان

زمانی که شدت عفونت به این درجه می‌رسد، بیماری به حد تهدید کننده رسیده است و فرد باید با مصرف داروهای دیگر در کنار درمان HIV شرایط جدی را کنترل کند.

ویروس HIV از چه طریقی منتقل می‌شود و از چه طریقی منتقل نمی‌شود؟

ویروس ایدز یا HIV منتقل می‌شود

– استفاده نکردن از کاندون به هنگام رابطه جنسی پر خطر
– استفاده از سوزن مشترک برای تزریق مواد مخدر
– استفاده از سوزن آلوده هنگام تتو
– شیر مادر
– تماس مستقیم خون فرد آلوده با خون فرد سالم، این مسئله برای کشور هایی به وجود می آید که برای تزریق خون و یا پیوند اعضای بدن آزمایش تشخیص HIV نمی گیرند.

ایدز یا ویروس HIV چیست، روش های پیشگیری، کنترل و درمان

ایدز یا ویروس HIV چیست، روش های پیشگیری، کنترل و درمان

ویروس ایدز یا HIV منتقل نمی‌شود

– دست دادن
– در آغوش گرفتن
– بوس کردن
– عطسه
– لمس کردن پوست
– استفاده از توالت مشترک
– حوله مشترک
– قاشق و چنگال مشترک
– احیای دهان به دهان
– بزاق
– اشک
– مدفوع و ادرار
– گزیده شدن از طریق حشرات
– استخر و سالن ورزشی که فرد مبتلا به HIV از آن استفاده می کند

سخن پایانی

اخیرا روش‌های کنترل و حتی درمانی پیشرفته‌ای برای ایدز و ویروس HIV به دست آمده است و امید می‌رود که به زودی شاهد کنترل و درمان این بیماری و نجات جان قربانیان باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *