8 روش موثر برای باز شدن قاعدگی

  • توسط محکامه ناصری
  • ۲۱۲
  • 0

عادت ماهیانه بانوان یکی از مهم‌ترین وقایع فیزیولوژیکی است که برهم خوردن ریتم آن، کیفیت زندگی جسمی و حتی روحی آن‌ها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. از این روی، تاخیر در قاعدگی، می‌تواند به عنوان معضلی در زندگی یک زن خودنمایی کند. در اینجا قصد داریم به روش‌هایی موثر در باز شدن قاعدگی پرداخته و آن‌ها را به عنوان راهکارهایی در زمان تاخیر در عادت ماهیانه یا قطع بی دلیل آن، به کار گیریم.

باز شدن قاعدگی

1. نوشیدن قهوه مناسب برای باز شدن قاعدگی

کافئین موجود در قهوه، به تحریک استروژن‌ها کمک کرده و به شروع پریود یا عادت ماهیانه، کمک می‌کند. در صورتی که می‌خواهید به شروع پریود خود کمک نمایید، هر روز یک فنجان قهوه دم کرده، میل نمایید. لازم به ذکر است که در صورت به تاخیر افتادن پریود، می‌توانید این میزان مصرف را به دو یا سه فنجان افزایش دهید.

2. انبه

به طور کلی به یاد داشته باشید که میوه‌ها و خوردنی‌های دارای طبع گرم به باز شدن قائدگی کمک می‌کنند. انبه نیز یکی از میوه‌های دارای طبع گرمی است که در شروع پریود، بسیار موثر خواهد بود. همین طور انبه باعث می‌شود که ماهیچه‌های بخش رحم و شکم شما آزاد شده و خروج خون قاعدگی با سهولت بیشتری همراه شود.

حتما بخوانید: درمان های خانگی درد قاعدگی

3. گیاه رازیانه مناسب برای باز شدن قاعدگی

گیاه رازیانه را باید به یک درمان در تاخیر پریود و وقفه افتادن در آن، بشناسیم. به کمک این گیاه می‌توانید نامنظمی پریودهای خود را درمان کرده و به آن ریتم قابل قبولی ببخشید.

گیاه رازیانه دارای هورمون‌های استروژن (که هورمون‌هایی زنانه هستند) بوده و می‌تواند قاعدگی‌های به تاخیر افتاده را آغاز کرده و به آن‌ها ریتم قابل توجهی ببخشد.

همین طور قابل توجه است که این گیاه می‌تواند علائم ناخوشایند پس از قطع قاعدگی یا همان یائسگی را التیام بخشد و احساس بهتری به شخص دهد. بهترین شکل مصرف رازیانه، به این صورت است که آن را در آب جوشیده به شکل دمنوش مصرف کنید. توصیه می‌شود که روزانه 2 یا 3 بار از این دمنوش بنوشید.

4. کنجد

هر شکل مصرفی از کنجد، به باز شدن و شروع قاعدگی کمک می‌کند. مهم نیست که کنجد را به صورت خام مصرف کرده و یا آن را با عسل ترکیب می‌کنید، به هر صورت این معجونی معجزه آسا برای شروع قاعدگی خواهد بود. در صورتی که سابقه به تاخیر انداختن قاعدگی و پریود را دارید، بهترین راه این است که از دو هفته قبل از تاریخ انتظار، شروع به مصرف روزانه کنجد نمایید. کنجد به شما کمک می‌کند تا در زمان درست و به شکلی صحیح، عادت ماهیانه خود را تجربه سازید.

5. جعفری

جعفری دارای اپیول و میریسیتیکین است. این دو ماده موجب انقباضات رحمی شده و به باز شدن و شروع قاعدگی کمک می‌کنند. اگر به خاطر داشته باشید جعفری یکی از موادی است که در دوران بارداری (به ویژه آغاز بارداری)، مصرف آن منع شده است، زیرا جعفری موجب انقباض رحم و احیانا تخلیه محصول حاملگی خواهد شد. از این روی افرادی که قصد سقط جنین دارند، از جعفری به عنوان یک عامل محرک استفاده می‌کنند.

بهترین شکل مصرف جعفری، آن است که آن را در آب جوشانده و دو تا سه بار در روز مصرف نمایید.

6. زعفران مناسب برای باز شدن قاعدگی

زعفران نیز یکی از موادی است که در دوران اولیه بارداری و حتی ماه‌های بعدی، مصرف آن برای زن بارداری منع شده است. چرا؟ زعفران خاصیت تحریک کنندگی رحم داشته و می‌تواند به خروج محصول بارداری منجر شود. از این روی می‌توان از دمنوش زعفران برای شروع پریود نیز استفاده کرد. البته در صورتی که با قطع پریود خود روبرو هستید، ابتدا از عدم حاملگی خویش مطمئن شده و سپس از دمنوش زعفران بنوشید. توصیه می‌شود که هر روز 2 تا 3 فنجان معجون زعفران را نوشیده و به اختلال قاعدگی خود پایان دهید.

7. مصرف ویتامین C و باز شدن قاعدگی

با مصرف ویتامین C می‌توانید به تحریک رحم خود کمک کرده و شروع پریودی را رقم بزنید. مصرف روزانه 2000 تا 3000 میلی گرم ویتامین C مصرف کرده و به شروع شدن پریود و عادت ماهیانه خود کمک نمایید. برای دریافت ویتامین C می‌توانید به سراغ میوه‌ها و سبزیجات حاوی ویتامین C رفته و یا از قرص جوشان ویتامین C استفاده کنید.

8. آناناس

آناناس نیز از آن دسته میوه‌های دارای طبع گرم است که با داشتن ویتامین آ، کلسیم و پتاسیم و همین طور مقادیر زیادی فیبر؛ به شروع قاعدگی کمک می‌کند. آناناس به تحریک رحم کمک کرده و شروع قاعدگی را تنظیم خواهد کرد.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که هر یک از روش‌های فوق برای شروع قاعدگی، مفید هستند؛ اما با این همه مراجعه به پزشک و پیگیری‌های پزشکی نیز همیشه توصیه می‌شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *