5 روش سفید کردن دندان در خانه

  • توسط شیرین صیام
  • ۱۴۵
  • 0
رفع زردی دندان در خانه

محصولات زیادی وجود دارند که می‌توانند به سقید شدن دندان شما کمک کنند. با این حال ، بیشتر محصولات سفید کننده از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان‌های شما استفاده می‌کنند، که بسیاری از افراد را نگران می‌کند. اگر می‌خواهید دندان‌های سفید داشته باشید و از طرفی نمی‌خواهید هزینه‌های گزافی بابت بلیچینگ بپردازید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید تا با روش‌ های سفید کردن دندان در خانه استفاده نمایید.

روش‌ های سفید کردن دندان در خانه

چه چیزی باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود؟

چندین عامل وجود دارد که باعث زرد شدن دندان‌ها شده و سبب می‌شود که درخشش دندان‌ها از بین برود. بعضی از غذاها می‌توانند مینای دندان شما را که در خارجی‌ترین بخش دندان قرار گرفته لکه‌دار کرده و از بین ببرد. علاوه بر این، ایجاد پلاک روی دندان های شما می تواند باعث زرد شدن آن‌ها شود. این نوع تغییر رنگ معمولاً با خمیر دندان‌های تمیز کننده و سفید کننده قابل درمان است. با این حال، بعضی اوقات دندانها به دلیل زرد شدن دندان، مینای دندان زرد به نظر می‌رسد و ظاهر زیبای دندان را مخدوش می‌کند. در اینجا 7 روش ساده وجود دارد که می‌توانید دندان‌های خود را به طور طبیعی سفید کنید.

رفع زردی دندان در خانه

رفع زردی دندان در خانه

رفع زردی دندان در خانه

روغن را امتحان کنید

استفاده از روغن یک داروی سنتی عامیانه هندی محسوب می‌شود که به منظور بهبود بهداشت دهان و دندان و خارج نمودن سموم از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل شامل چرخش روغن در دهان برای از بین بردن باکتری هایی است که می‌تواند به پلاک تبدیل شده و باعث زرد شدن دندان‌های شما شود.
به طور سنتی، هندی‌ها از روغن آفتابگردان یا کنجد استفاده می‌کردند، اما خوب است بدانید سایر روغن‌ها نیز می‌تواند برای سفید کردن دندان در خانه نیز موثر باشند. روغن نارگیل یکی از همین انتخاب‌های محبوب است زیرا طعم مطبوعی دارد و برای سلامتی نیز مفید است. روغن نارگیل همچنین دارای اسید لوریک است که به دلیل داشتن توانایی کاهش التهاب و از بین بردن باکتری‌ها شناخته شده است.

مطالعه‌های بسیاری نشان داده است که استفاده از روغن و گرداندن آن در دهان به شکل روزانه، به طور موثری باعث کاهش باکتری‌ها در دهان و لثه می‌شود. Streptococcus mutans یکی از انواع اولیه باکتری‌ها در دهان است که باعث ایجاد پلاک و لثه می‌شود. گرداندن روغن کنجد در دهان سبب کاهش این باکتری در بزاق دهان می‌شود.

البته باید این را بگوییم که هیچ مطالعه علمی وجود ندارد که ثابت کند گرداندن روغن در دهان دندان‌های شما را سفیدتر می‌کند. با این حال، این یک عمل ایمن است و قطعاً ارزش امتحان کردن دارد. بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که دندان‌هایشان بعد از این کار، سفیدتر و روشن تر شده است.

به این منظور، 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان خود بگذارید و روغن را روی دندان خود فشار داده و بمالید. روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است، بنابراین ممکن است لازم باشد چند ثانیه صبر کنید تا ذوب شود. آن را برای مدت 15-20 دقیقه در دهان نگه دارید و ادامه دهید. برخلاف بسیاری از روش های دیگر سفید کردن دندان در خانه ، استفاده از روغن نارگیل دندان‌های شما را در معرض اسید یا سایر مواد از بین برنده مینا قرار نمی‌دهد. این بدان معنی است که انجام روزانه آن کاملا بی‌خطر خواهد بود.

رفع زردی دندان در خانه

رفع زردی دندان در خانه

مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین دارای خاصیت سفید کننده طبیعی است، به همین دلیل یک ماده محبوب در خمیر دندان‌های تجاری محسوب می‌شود. این ساینده خفیف است که می‌تواند به پاک کردن لکه‌های سطحی روی دندان‌ها کمک کند. علاوه بر این، جوش شیرین باعث ایجاد محیطی قلیایی در دهان شما می‌شود که از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.
این درمانی نیست که باعث شود تا شما سفید شدن دندان‌های خود را در لحظه ببینید، اما با گذشت زمان متوجه تفاوت ظاهری دندان‌های خود خواهید شد. علم هنوز ثابت نکرده است که مسواک زدن با جوش شیرین ساده باعث سفیدتر شدن دندان‌های شما خواهد می‌شود، اما مطالعات متعددی نشان می‌دهد که خمیر دندان با جوش شیرین دارای خاصیت سفید کننده قابل توجهی است.

یک مطالعه نشان داد که خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین در از بین بردن لکه‌های زرد از دندان نسبت به خمیردندان‌های استاندارد و بدون جوش شیرین به طور قابل توجهی موثرتر هستند. هرچه غلظت جوش شیرین بالاتر باشد، تأثیر آن بیشتر می‌شود. علاوه بر این، یک بررسی از پنج مطالعه نشان داد که خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین، پلاک را از دندان‌ها به طور مؤثرتری از خمیر دندان‌های بدون جوش شیرین حذف می‌کنند.

برای استفاده از این روش درمانی برای سفید کردن دندان در خانه، 1 قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با 2 قاشق چای‌خوری آب مخلوط کرده و دندان‌های خود را با خمیر مسواک بزنید. این کار را می‌توانید برای چندبار در هفته انجام دهید.

رفع زردی دندان در خانه

رفع زردی دندان در خانه

از هیدروژن پراکسید استفاده کنید

پراکسید هیدروژن یک ماده سفید کننده طبیعی است که باعث از بین رفتن باکتری‌ها در دهان شما نیز می‌شود. در حقیقت، افراد سال‌هاست که از پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن زخم‌ها استفاده می‌کنند زیرا این ماده توانایی از بین بردن باکتری‌ها را دارد.

بسیاری از محصولات سفید کننده تجاری حاوی پراکسید هیدروژن هستند و در غلظت بسیار بالاتری نسبت به شما از این ماده استفاده می‌کنند. متأسفانه، هیچ مطالعه‌ای برای اثبات تأثیر شستشو یا مسواک زدن با پراکسید هیدروژن به تنهایی انجام نشده است، اما چندین مطالعه خمیردندان‌های تجاری حاوی پراکسید را تجزیه و تحلیل کرده‌اند. یک مطالعه نشان داد که خمیردندان حاوی جوش شیرین و 1 درصد پراکسید هیدروژن منجر به سفیدتر شدن قابل توجهی دندان‌ها می‌شود. یک مطالعه دیگر نشان داد که مسواک زدن با یک خمیر دندان تجاری حاوی جوش شیرین و پراکسید و دو بار استفاده در روز منجر به 62٪ دندان سفیدتر طی شش هفته می‌شود.

با این حال ، در مورد ایمنی پراکسید هیدروژن سؤالاتی وجود دارد. اگرچه غلظت‌های بسیار رقیق شده بی خطر به نظر می‌رسند، اما غلظت زیاد یا استفاده بیش از حد آن می‌تواند باعث تحریک لثه و حساسیت دندان شود. همچنین نگرانی وجود دارد که دوز بالا ممکن است باعث ایجاد سرطان شود، اما این مورد اثبات نشده است. یکی از راه های استفاده از پراکسید هیدروژن و سفید کردن دندادن در خانه، استفاده از دهانشویه قبل از مسواک زدن است. برای جلوگیری از عوارض جانبی مطمئن شوید که از یک محلول 1.5٪ یا 3٪ استفاده می‌کنید.

متداول ترین غلظت پراکسید هیدروژن در داروخانه یک محلول 3٪ است. به راحتی می‌توانید با مخلوط کردن قطعات مساوی پراکسید و آب این غلظت را به 1.5 1.5 کاهش دهید. روش دیگر استفاده از پراکسید هیدروژن، مخلوط کردن آن با جوش شیرین برای تهیه خمیر دندان است. 2 قاشق چایخوری پراکسید هیدروژن را با 1 قاشق چای‌خوری جوش شیرین ترکیب کنید و به آرامی دندان‌های خود را با این مخلوط مسواک بزنید.استفاده از این خمیر خانگی را به چند بار در هفته محدود کنید، زیرا استفاده بیش از حد می‌تواند مینای دندان شما را از بین ببرد.

سفید کردن دندان در خانه

سفید کردن دندان در خانه

از سرکه سیب استفاده کنید

سرکه سیب قرنهاست که به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده و تمیز کننده طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسید استیک، که ماده اصلی فعال سرکه سیب است، باکتری‌ها را به طور مؤثر از بین می‌برد. خاصیت ضد باکتریایی سرکه چیزی است که آن را برای تمیز کردن دهان و سفیدتر کردن دندان‌های شما مفید می‌کند. یک مطالعه انجام شده بر روی دندان‌های گاو نشان داد که سرکه سیب دارای خاصیت سفید کننده برای دندان‌ها است. با این حال، آن‌ها همچنین دریافتند که سرکه ممکن است دندان‌ها را نرم کند. اسید استیک موجود در سرکه پتانسیل تخریب مینای روی دندان‌های شما را دارد. به همین دلیل، شما نباید هر روز از سرکه سیب استفاده کنید. همچنین باید مقدار زمانی که سرکه سیب با دندان‌های شما در تماس است را محدود سازید. برای استفاده از آن به عنوان دهانشویه، آن را با آب رقیق کرده و چندین دقیقه آن را در دهان خود بپیچانید. بعد سپس حتماً دهان خود را با آب معمولی بعد از آن بشویید.

از میوه و سبزیجات استفاده کنید

رژیم غذایی پر میوه و سبزیجات می‌تواند برای بدن و دندان‌های شما مفید باشد. در حالی که آن‌ها جایگزینی برای مسواک زدن دندان‌های شما نیستند، میوه‌ها و سبزیجات خرد شده می‌توانند به شما در از بین بردن پلاک در هنگام جویدن کمک کنند. به ویژه، توت فرنگی و آناناس دو میوه‌ای هستند که گفته می‌شود که برای سفیدتر کردن دندان‌های شما بسیار موثر است.

سفید کردن دندان با توت فرنگی

سفید کردن دندان با توت فرنگی

توت فرنگی

سفید کردن دندان‌ها با مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین، یک داروی طبیعی است که مورد توجه افراد مشهور قرار گرفته است. طرفداران این روش ادعا می‌کنند که اسید مالیک موجود در توت فرنگی، تغییر رنگ در دندان شما را از بین می‌برد، در حالی که جوش شیرین باعث رفع لکه‌ها می‌شود.

با این حال هنوز هیچ مطالعه دقیقی این روش سفیدکردن دندان در خانه را مورد تائید قرار نداده است. یک مطالعه جدید نشان داد که یک مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین در مقایسه با محصولات سفید کننده تجاری باعث تغییر رنگ بسیار کمی در دندان‌ها می‌شود. اگر تصمیم دارید این روش را امتحان کنید، استفاده از آن را به چند بار در هفته محدود نمایید. با وجود آنکه مطالعات نشان می‌دهد که یک توت فرنگی و جوش شیرین تأثیر حداقلی بر روی مینای دندان دارند، اما استفاده بیش از حد از آن می‌تواند باعث آسیب رسیدن به آن شود.

آناناس

برخی‌ها ادعا می‌کنند که آناناس می‌تواند دندان‌ها را سفیدتر کند. یک مطالعه نشان داد که خمیردندان حاوی برملین، آنزیمی که در آناناس یافت می‌شود، در از بین بردن لکه‌های دندان نسبت به خمیر دندان‌های معمولی مؤثرتر است. با این وجود، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خوردن آناناس همان اثر را روی دندان‌ها دارد.

سخن پایانی

همان‌طور که می‌دانید روش‌های سفید کردن دندان در خانه متعدد هستند و البته زمان‌بر. اما اگر می‌خواهید به جای صرف هزینه‌های گزاف دندان پزشکی برای سفید شدن دندانهای زرد، دندان‌های زیبا و شفاف داشته باشید، این روش‌های درمانی سفید کردن دندان در خانه را استفاده نمایید. چنانچه شما نیز از روش‌های دیگری استفاده می‌کنید، تجربیات خود را با خوانندگان ما به اشتراک بگذارید.

منبع:

healthline.com

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

شیرین، علاقه زیادی به نویسندگی داره و تا به امروز تجربه های مختلفی از نویسندگی کسب کرده. شیرین فارغ التحصیل رشته مدیریت هست اما مطالعه های گسترده ای در زمینه های روانشناسی و مشاوره داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *