گویلین چین

اگر بخواهیم درباره جاذبه های گردشگری قلمروی چین بنویسیم، مسلما به موارد عدیده ای می توان اشاره کرد که زیبایی و چشم نوازی آن ها باعث تحیر و لذت می شود، اما اکنون و در این مقاله قصد داریم از شهر گویلین چین سخن به میان بیاوریم؛ شهری که جذابیت های بصری اش، اعجاب انگیز است.

این شهر را شاید بتوان جزو تاریخی ترین شهرهای چین دانست و مصداق آن، وجود رودخانه های چندین ساله و درختان سر به فلک کشیده و پر قدمتی است که برای مزین کردن این شهر به زیباترین منظره ها، کفایت می کنند؛ معنای تحت اللفظی این شهر نیز “درخت های رنگارنگ” است که به نوعی گواه جذابیت های گوناگون این منطقه محسوب می شود.

گرچه این منطقه را تا قبل از دوره میلاد مسیح به عنوان یک شهر به رسمیت نمی شناختند و تنها یک منطقه روستایی در کنار رود “لی” به شمار می آمد، اما امروزه این منطقه با عنوان شهر گویلین بر سر زبان هاست.

رودخانه لی در شهر گویلین واقع است و بی مبالغه، مردم آن را زیباترین منظره شهر می دانند و ارزش و جایگاه این رودخانه زیبا به اندازه ای است که نقش این رود را بر روی اسکناس های خود، منعکس کرده اند.

اما به معرفی دیگر جاذبه های گردشگری این شهر زیبا بپردازیم.

جاذبه های گردشگری گویلین

رودخانه لی

همانطور که گفته شد، رودخانه لی را می توان بزرگ ترین و جذاب ترین منطقه گردشگری این شهر دانست، وجود قسمت هایی مثل “صخره فیل نما” و “غار نیزار” در این رودخانه نیز، گیرایی آن را صد چندان کرده و افراد زیادی را ترغیب می کند تا با قایق سواری، از قسمت های مختلف رودخانه دیدن کنند.

گویلین چین

رودخانه یولونگ در گویلین چین

رودخانه یولونگ که به “لی کوچک” نیز شهرت دارد، رودخانه ای است که از مشتقات رودخانه بزرگ لی به شمار می آید و در واقع از آن سرچشمه گرفته است؛ دیدن پل هایی که قدمت تاریخی دارند و در مسیر این رود قرار گرفته اند، زیبایی های گردشگری این رود را بیشتر می کند و دوچرخه سواری در کنار این رودخانه نیز می تواند بسیار لذت بخش باشد.

صخره فیل نشان واقع در رود لی

وقتی به تماشای صخره فیل نما بنشینیم، شاید بتوانیم آن را به فیلی که در حال نوشیدن آب است شبیه بدانیم، دلیل اسم گذاری این صخره نیز استناد به همین شکل از جلوه گری صخره است.
این صخره فیل مانند دقیقا در تقاطع رودهای “لیجیانگ” و “تائوها” واقع است و دارای حفره بزرگی است که مردم محلی به دلیل اینکه به هنگام شب، عکس مهتاب به واسطه این حفره بر روی آب رودخانه منعکس می شود، آن را “دروازه ماه” نامیده اند؛ این باعث می شود که تصویر رودخانه به هنگام شب نیز از همان جذابیتی برخوردار باشد که در روزها نیز بازدید کنندگان را به شور و شوق می آورد.

مزارع پلکانی لانگچی در گویلین چین

ناحیه “لانگشن” شهر گویلین چین دارای مزرعه های برنجی است که وسعت و زیبایی آن ها زبان زد است. این نواحی کشاورزی به “لانگچی” شهرت دارند و می توان آن ها را اولین مناطق کشت و زرع دانست که قابلیت جذب گردشگران را دارند.
ساختن این مزرعه ها به حدود قرن ۱۴ میلادی بر می گردد، ساختاری پله پله دارد و ارتفاع آن قریب به ۸۰۰ متر بالاتر از ارتفاع سطح اقیانوس تخمین زده می شود.
برداشت محصول برنج این منطقه در ابتدای فصل پاییز صورت می گیرد، کشاورزان اغلب در زمستان، آب حاصل از بارندگی را جمع آوری کرده و انبار می کنند و در فصول گرم و تابستان از این آب برای آبیاری زمین های کشاورزی و پرورش برنج های خود بهره می گیرند.

گویلین چین

تپه مورال

تپه مورال در چین علاوه بر جاذبه های دیدنی، برای اهالی این شهر ارزش معنوی نیز دارد؛ مردم این سرزمین، تپه مورال را منبع وحی و سرچشمه الهام می دانند و برای آن احترام ویژه ای قائل هستند. بسیاری از هنرمندان این کشور نیز فضای این تپه را مقدس دانسته و محتوای آثار خود را به آن پیوند داده اند.
مردم شمایل این تپه را به شکل سر اسبی می دانند که از نژاد مورال بوده و ارزش زیادی برای آن قائل هستند و شاید عمده توجه آن ها به این منطقه نیز، به دلیل ظاهر آن است‌.

گویلین چین

خیابان یانگشو در گویلین چین

شهر یانگو در قسمت غربی خود دارای خیابانی مشهور به خیابان یانگشو است. قدمت این شهر را ۱۴۰۰ ساله می دانند و به این ترتیب می توان این خیابان و محله ها و ساختمان هایش را از آثار باستانی این شهر دانست.
سر تا سر این خیابان از خانه ها و مغازه های قدیمی پوشیده شده است و وجود کافه ها و رستوران ها نیز این خیابان را روشن تر نشان می دهد و هر گردشگری را برای قدم زدن در طول و عرض خیابان و مشاهده مغازه ها و خرید کردن ترغیب می کند.
جنب و جوش مردم در این خیابان ها و نحوه رفتارشان، فرهنگ غنی کشور چین را می نمایاند و می تواند برای بازدید کنندگان جذاب باشد.

پارک شانگری لا در گویلین چین

پارک شانگری لای واقع در شهر گویلین به همراه غارهای عمیق، کوه های بلند، کلبه های گرم و زیبا و پل های گوناگونی که در کنارش قرار گرفته اند نیز از جاذبه های گردشگری است‌.
قایق سواری در رودخانه واقع در این پارک و دیدار از بخشی که درختان هلو آن را پوشش داده اند، می تواند روح را طراوت ببخشد و آن را احیا کند.

شهر گویلین چین علاوه بر بخشی که سنت و فرهنگ و قدمت این شهر را نشان می دهد، بخش دیگری هم دارد که نمایانگر جذابیت های لوکس و مدرن است و در آن فروشگاه های بزرگ، بانک های وسیع و هتل های مجلل دیده می شود‌.

گویلین چین

از غذاهای مربوط به این شهر نیز اشاره به نودل های برنجی یا رشته های برنجی کافی است تا گردشگران بتوانند یک غذای لذیذ و خوش مزه را امتحان کرده و از خوردنش لذت ببرند؛ نودل های برنجی از حدود سیصد سال پیش تا کنون جزو غذاهای خاص این شهر محسوب می شده و اکنون نیز از گردشگران با این غذا پذیرایی می شود.

رشته های برنجی به همراه گوشت خوش پخت گوسفند یا گاو و همچنین کوفته هایی که در کنار برگ های خوش رنگ بامبو سرو می شوند، طعمی خاص و دارند و خوردن آن ها با سس های تند رواج دارد.

البته گونه های متفاوت گیاهی و سرسبز این منطقه نیز، رشد انواع گوناگونی از سبزیجات و گیاهان را در بر دارد که بسیاری از آن ها خواص دارویی داشته و مصارف درمانی دارند تا اهالی محل بدون نیاز به اینکه به داروهای پر عوارض شیمیایی محتاج باشند، از این گیاهان عموما به شکل دمنوش استفاده کرده و به درمان بپردازند.

هر ساله قریب به دوازده میلیون گردشگر از گوشه گوشه دنیا به قصد دیدن این جذابیت های بکر بصری به کشور چین و شهر گویلین مسافرت می کنند و رویای آن ها برای دیدن تکه از بهشت، محقق می شود.

البته سفر کردن به این منطقه در فصول گرم و اغلب در تابستان ها بیشتر توصیه می شود. آنچه بدیهی است این است که سفر کردن در این مواقع می تواند گردشگران را از آسیب های ناشی از بادها و طوفان های پر شدت موسمی و بارندگی های مختلف مصون بدارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *