روش های علاقه مند کردن کودکان به مدرسه

سال تحصیلی از راه رسیده است و ما در اینجا هستیم تا شما و خانواده شما را در مسیری صحیح راهنمایی کنیم تا برای اولین روز از مدرسه آماده شوید. حتما برای شما هم پیش آمده است که فرزند خود را بی علاقه به درس و مدرسه یافته باشید. در این حالت احتمالا از خود می‌پرسید که چگونه کودکان را به درس خواندن علاقه مند کنیم ؟ راه کارهای مختلفی تا به امروز پیشنهاد شده است که ما قصد داریم در این مطلب قصد داریم شما را با روش های علاقه مند کردن کودکان به مدرسه آشنا نماییم.

چگونه کودکان را به درس خواندن علاقه مند کنیم

چگونه کودکان را به درس خواندن علاقه مند کنیم

روش های علاقه مند کردن کودکان به مدرسه

چگونه فرزندم را به ریاضی علاقه مند کنم

فرزند خود را به یک شرلوک هولمز کوچک تبدیل کنید؛ کسی که منطقی و قدم به قدم برای حل مشکلات فکر می‌کند – مانند حل معادلات ریاضی! به این منظور می‌توانید با او بازی‌های مختلفی را امتحان کنید؛ به عنوان مثال بازی‌های مانند تخته نرد، دومینو، سرنخ، مونوپلی و هر بازی که فکر او را درگیر می‌‌کند، می‌تواند ذهن او را برای یادگیری بهتر ریاضی آماده کرده و پرورش دهد.

همچنین لازم است تا کنجکاوی و خلاقیت فرزندتان را نسبت به آنچه می‌خواند، تحریک کنید. مثلا هنگام حل معادلات ریاضی؛ از او بپرسید که درباره سوالات چه فکر می‌کند؟ اینکه سوالات چگونه حل می‌شود و راه حل‌ها او کدامند؟!
ضمنا درباره کتاب‌های مختلف از او سوال کنید، درباره شخصیت‌های مختلف داستان گفت و گو کنید و او را وادار به فکر کردن درباره جنبه‌های مختلف داستان و شخصیت‌هایش نمایید. شما به این صورت خواهید توانست تا تمامی مهارت‌های تفکر انتقادی را که می‌تواند در مدرسه به کمک او آید، مانند ارتباط، پیش بینی، تجسم و سوال کردن را به او آموزش داده و در وی پرورش دهید.

روش های علاقه مند کردن کودکان به مدرسه

روش های علاقه مند کردن کودکان به مدرسه

کودک خود را در ارتباط با حل برخی از مسائل خانوادگی دخیل کنید، از این فرصت برای تقویت مفاهیم آموخته شده در مدرسه استفاده نمایید. به عنوان مثال، اگر او در حال یادگیری مبحث اندازه گیری است، از او بخواهید که در کاشت باغ به شما کمک کند. به او اجازه دهید محیط و مساحت باغ و یا باغچه را با استفاده از معیارهایی که در اختیار دارد، پیدا کند. سپس بذرها را در فاصله مساوی از هم جدا قرار دهد.

انجام تکالیف خانه

نحوه برخورد با کودکی که نمیخواد مشق بنویسد چیست؟ بهتر است از زور و اجبار برای انجام تکالیف خانه کودک خود جدا خودداری نمایید. با هم، در مورد چند هدف، مدت زمان طولانی برای تکمیل آنها، پاداش و عواقب آن توافق کنید. فرزند شما از اینکه مانند یک بزرگسال با او رفتار می‌شود، قدردانی خواهد کرد. شما می‌توانید یک تایمر در اختیار کودک خود قرار دید و همانند بازی، برای انجام تکالیف مختلف در حوزه‌های گوناگون، برای او زمان تعیین نمایید. اگر او توانست تکالیف خود را در زمان مقرر انجام دهد، با یک پاداش توافق شده، از او قدردانی نمایید.
همچنین لازم است تا برای استراحت‌های کوتاه نیز وقت بگذارید، مثل کشش یا پیاده روی! اما از اجازه دادن به تلویزیون تماشای یا بازی ویدیویی خودداری کنید زیرا ممکن است تمرکز و حرکت‌شان را از دست بدهند.
از نقش رئیس خانه بودن بیرون آیید و در عوض به مشاور فرزندتان در زمینه مسائل مربوط به امور مدرسه باشید. هنگامی که او مسیرها را درک نکرده و یا نیاز به کمک خاصی دارد، می‌تواند از شما سؤال کند. این کار به مستقل شدن کودک شما کمک شایانی می‌کند.

روش های علاقه مند کردن کودکان به مدرسه

روش های علاقه مند کردن کودکان به مدرسه

شرایط خوبی برای درس خواندن محیا سازید

توجه داشته باشید که محیط خانه باید محیطی امن و جذاب برای کودکان باشد، کودک‌هایی که در خانه‌های پر استرس بزرگ می‌شوند، اغلب نمی‌توانند علاقه چندانی به درس و مدرسه پیدا کنند. بنابراین لازم است تا محیطی آرام برای کودک خود فراهم سازید تا او بتواند در کمال آرامش به انجام تکالیف خود بپردازد. بدون تردید یکی از روش های علاقه مند کردن کودکان به مدرسه این است که او بتواند درس های خود را یاد بگیرد و به راحتی تکالیف خود را انجام دهد.

نقش خوراکی‌های سالم برای مدرسه را از یاد نبرید

کودک شما همواره نیاز به تقویت‌های جسمی و مغزی دارد. پس برای علاقه مند کردن کودکان به مدرسه لازم است تا تغذیه سالم برای کودکان در مدرسه در اختیار آن‌ها بگذارید تا ذهن او پرورش یافته و بتواند در زمان مناسب، کالری بسوزاند و مطالب را فراگیرد.

سرزنش کردن و نق زدن ممنوع

یکی دیگر از ترفندهایی که برای علاقه مند کردن کودکان به مدرسه باید به کار گیرید، اطلاح رفتاری خودتان است. شما نباید هرگز او را سرزنش کرده و یا نق بزنید. باید به یاد داشته باشید که شما همواره می‌بایست همانند یک مشاور و راهنمای دلسوز کنار او باشید. البته هرگز فراگیری مسئولیت‌پذیری وی را از یاد نبرید، اما به جای نق زدن، مشاور او باشید.

روش های علاقه مند کردن کودکان به مدرسه

روش های علاقه مند کردن کودکان به مدرسه

سخن پایانی

توجه کنید که علاقه مند کردن کودکان به مدرسه ترفندهای نه چندان دشواری دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و فرزندی مشتاق به درس خواندن و کسب علم و دانش تحویل جامعه دهید. آیا شما با چنین مشکلی دست و پنجه نرم کرده‌اید؟ تجربیات خود در ارتباط با بهترین روش های علاقه مند کردن کودکان به درس خواندن را با ما در میان بگذارید.

منبع:

parents.com

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

شیرین، علاقه زیادی به نویسندگی داره و تا به امروز تجربه های مختلفی از نویسندگی کسب کرده. شیرین فارغ التحصیل رشته مدیریت هست اما مطالعه های گسترده ای در زمینه های روانشناسی و مشاوره داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *