عید غدیر خم را بهتر بشناسیم

  • توسط محکامه ناصری
  • ۱۱۸
  • 0
عید غدیر خم

عید غدیر خم به عنوان بزرگترین عید مسلمانان و شیعیان جهان به حساب می‌آید. این عید بزرگ در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود و از زمان وقوع واقعه غدیر، هر سال زنده نگاه داشته شده است.

عید غدیر خم

در این عید بزرگ، پیامبر اکرم (ص)، ندای پروردگار را در مسیر بازگشت خود از حج الوداع شنیده و آن را به اجرا گذاشت.

عید غدیر خم در ماه ذی الحجه یا همان شهر الوالایه رخ داده است. در این ماه بزرگ، پیامبر عظیم الشان اسلام عمامه از سر خود برداشته و آن را روی سر علی علیه السلام نهاد. غدیر خم در 18ام ذی الحجه رخ داد و در این روز پیامبر اسلام، علی (ع) را به جانشینی خود تعیین نمود.

غدیر خم به عنوان روز برکت و خوشی مسلمانان شناخته می‌شود و خداوند در این روز حجت را بر مسلمانان تمام کرده است. جای دارد یادآوری کنیم که غدیر نخستین جایی نبود که پیامبر اسلام، جانشینی علی (ع) را مطرح کرده باشد. بلکه ایشان پیش از آن نیز چندین بار در حضور خاندان و در جلسات مختلف، موضوع جانشینی حضرت علی علیه السلام پس از خود را بیان داشته بود. اما با نزدیک شدن به منطقه غدیر، جبرئیل بر پیامبر نازل شده و به وی فرمان الهی را رساند که باید در همان محل و در همان زمان، در حضور جماعت، جانشینی و ولایت علی علیه السلام را بازگو کند.

در مورد تاریخ و زمان رخدادن واقعه غدیر می‌توان گفت که اختلاف فاحش و قابل توجهی بین منابع مختلف نیست. بر اساس بسیاری از منابع اهل سنت و شیعه،‌ وقوف پیامبر صلّی اللّه علیه و آله در عرفه، روز جمعه بوده است، بنابراین، روز غدیر آن سال که نه روز پس‌ از عرفه و هجدهم ذی حجه است، را باید یکشنبه بدانیم. اما ساعت دقیق اجتماع مردم و رخداد غدیر بزرگ دقیقا در چه ساعت و زمانی از روز بوده است؟ طبرسی در این خصوص می‌نویسد:جبریل زمانی که پنج ساعت از روز گذشته بود بر پیامبر نازل شد. فتال نیشابوری در این باره گفته است: پنج ساعت از روز گذشته بود که جبرئیل پیام ابلاغ رسالت را برای پیامبر آورد.

عید غدیر خم

عید غدیر خم

طبق چیزی که در منابع روایت شده است، در زمان رویداد غدیر، نزدیک به 120 هزار نفر جماعت دور پیامبر جمع شده بودند. البته در برخی منابع نیز این تعداد 1300 نفر گزارش شده است. بالاترین اجماع منابع نیز 17 هزار نفر را نشان می‌دهد و حاکی از آن است که 17 هزار نفر در زمان رویداد غدیر در آن صحن مقدس حضور پیدا کرده‌اند.

سخنانی از بزرگان دین درباره عید غدیر خم

حضرت امام رضا علیه السلام به نقل از جد بزرگوار خود، امام صادق علیه السلام درباره این روز می‌فرماید: “روز غدیر خم، درآسمان مشهورتر از زمین است.”

امام صادق علیه السلام از جانب پدر بزرگوار خویش، حضرت باقرالعلوم علیه السلام فرمودند: “شیطان چهار بار ناله نومیدی سر داد؛ روزی که مورد لعن خدا قرار گرفت، روزی که از آسمان به زمین هبوط کرد، روزی که پیامبر اسلام به پیامبری مبعوث شد، و روز عید غدیر خم!”

حضرت علی علیه‌السلام درباره این روز بزرگ، فرمود: “با گسترش دادن در هزینه و لوازم خانواده‌ خود به سوی آنان بروید و به برادران خویش نیکی کنید. خدای را برای آن چه به شما اعطا کرده است، سپاس گزار باشید. با هم و در کنار هم بمانید؛ که خداوند، جدایی و پراکندگی شما را سامان خواهد بخشید. به یکدیگر نیکی کنید؛ که خداوند، الفت شما را پایدار خواهد ساخت. نعمت‌های خداوند بزرگ را به همدیگر هدیه دهید؛ که خداوند چندین برابر عیدهای پیشین و عیدهای آینده به شما پاداش خواهد داد؛ پاداشی که ویژه چنین روزی است. نیکی‌کردن در این روز، ثروت را مستدام و پربرکت می‌سازد و بر عمر انسان می‌افزاید. هم‌دردی کردن و مهرورزی با یکدیگر در این روز بزرگ الهی، رحمت خداوندی را جلب خواهد کرد. آن اندازه که توان دارید از فضل خداوند برای برادران و خانواده‌ خود با بذل آن چه موجود است، آماده و فراهم سازید. لبخند و شادمانی را میان خویش و در رفتارهایتان آشکار سازید و ستایش و سپاس به درگاه خداوند را بر آن چه به شما بخشیده است، نمایان کنید.”

عید غدیر خم

عید غدیر خم

معنای لغوی غدیر

جالب است بدانید که غدیر به منطقه‌ای اطلاق می‌شود. کلمه غدیر در لغت به معنای آبگیر است؛ گودالی در بیابان که آب باران در آن گرد آید. در میان راه دو شهر بزرگ دنیای اسلام، مکه و مدینه، محلی است به نام «جُحفه» که در زمان رسول گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ، کاروانیان حج گذار در آن جا از هم جدا می‌شدند و به طرف دیار خود می‌رفتند. در این محل، غدیر خم را می‌یابیم. علت نام گذاری این غدیر به خم، آن است که آبگیر آنجا به شکل خُمِ رنگرزان بوده و برخی قبایل صحرایی، گاه جامه‌های رنگ کرده خود را در این آبگیر می‌شسته‌اند.

سخن آخر

شيخ صدوق در كتاب امالى، روايتى از امام باقر عليه‌السلام و آن حضرت از پدران مطهر خود نقل مى‌كند كه روزى رسول اكرم صلى‌الله‌عليه‌و‌آله رو به امير مؤمنان على عليه‌السلام كرد و فرمود: «اى على! خداوند آيه شريفه يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ را درباره ولايت تو بر من نازل كرد، تا آن را تبليغ كنم. به يقين، كسى كه خدا را بدون ولايت تو ملاقات كند، عملش باطل است».

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *