نارسایی زودرس تخمدان

اگر مدتی است که برای بارداری در تلاش هستید و به آن دست نمی‌یابید؛ احتمال آن وجود دارد که به نارسایی زودرس تخمدان مبتلا باشید. نارسایی زودرس تخمدان یکی از دلایلی است که می‌تواند به نازایی موقت یا دائمی تبدیل شود. لازم به ذکر است که این اختلال زنانگی، بیشترین دوران اوج خود را پیش از 40 سالگی نشان می‌دهد.

نارسایی زودرس تخمدان

عوامل ژنتیکی در این نارسایی بسیار موثر هستند. به واقع اختلالات ژنتیکی باعث می شود که تخمدان ها قادر به انجام وظایف خود به درستی نبوده و تولید تخمک به درستی انجام نشود. در این شرایط التهاب تخمدان بروز پیدا کرده و احتمالا پریود نیز متوقف می گردد.

البته برخی اعمال جراحی مربوط به تخمدان ها نیز به این عارضه منجر خواهند شد. لازم به ذکر است که برخی از جراحی‌ها، به طور کلی منجر به برداشتن تخمدان‌ها می‌شوند. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که در اکثر مواقع علل نارسایی زودرس تخمدان مشخص نشده و ناشناخته باقی می‌ماند.

نارسایی زودرس تخمدان

نارسایی زودرس تخمدان

علائم نارسایی زودرس تخمدان کدامند؟

یکی از بزرگترین علائم نارسایی زودرس تخمدان، قطع عادت ماهیانه یا پریود در سنین کمتر از دوران یائسگی است. به این شکل اگر بی دلیل با قطع پریود خود مواجه شدید، باید به این اختلال در تخمدان، مشکوک شوید. سایر علائم نارسایی زودرس تخمدان عبارتند از افزایش وزن بی دلیل و ناگهانی، آکنه، هیرسوتیسم و … .

نارسایی زودرس تخمدان به چه عوارضی همراه خواهد بود؟

اما در صورتی که بانویی به این بیماری مبتلا باشد، چه عوارضی بر اثر آن بر وی وارد خواهد شد؟

از جمله عوارض این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ناباروری مقطعی یا دائمی از عوارض بیماری نارسایی زودرس تخمدان

بانوانی که به این اختلال در تخمدان‎های خود مبتلا باشند، قادر به داشتن تخمک سالم نبوده و از شانس بارداری بی بهره می مانند.

بیماری های روحی و افسردگی

نارسایی های تخمدانی، به ایجاد بیماری های روحی از جمله افسردگی منجر می شود. در صورتی که ریسک ناباروری همراه با این اختلال را نیز در نظر بگیریم، افسردگی و ناراحتی های ناشی از بچه دار نشدن، با زن همراه خواهد بود. فشارهای درونی و بیرونی مربوط به عدم بارداری، باعث می شود که این شخص در پیله تنهایی خود فرو رفته و عدم بارداری را عیبی قطعی در خود قلمداد کند. اون دیگر خود را زنی کامل نپنداشته و این ناتوانی در بارداری را به افسردگی می کشاند.

نارسایی زودرس تخمدان

نارسایی زودرس تخمدان

پوکی استخوان

برای داشتن استخوان هایی قوی و محکم به ترشح هورمون استروژن نیاز داریم. اما زنانی که به بیماری اختلال در تخمدان ها مبتلا هستند، میزان استروژن کمتری داشته و به نسبت آن، از پوکی استخوان رنج خواهند برد.

اختلال نارسایی زودرس تخمدان و بیماری های قلبی

این اختلال در بانوان به کاهش ترشح هورمون استروژن منجر شده و باعث می شود که ریسک ابتلا به بیماری های قلبی تا حدود زیادی، افزایش یابد. در این صورت نیاز است که حتما شخص تحت معالجات پزشکی قرار گرفته و اختلال برطرف گردد. زیرا ادامه این نارسایی، می تواند به مشکلات جدی قلبی منجر شود.

برای تشخیص اختلال نارسایی زودرس تخمدان چه باید کرد؟

برای تشخیص این اختلال باید یکی از روش های تست بارداری، آزمایش هورمون محرک فولیکول، آزمایش استرادیول، آزمایش پرولاکتین و کاریوتایپ را مورد استفاده قرار داد.

درمان نارسایی زودرس تخمدان

برای درمان اختلالات تخمدان بانوان، لازم است که از درمان های هورمونی در خصوص شخص مبتلا استفاده شود. بلافاصله سطح هورمون های استروژن در بدن وی اصلاح شده و عوارض ناشی از دست دادن این هورمون، برطرف می گردد. به یاد داشته باشید که دوره درمان این بیماری نسبتا طولانی است و نباید بلافاصله انتظار برطرف شدن آن را داشته باشید. البته رعایت رژیم های غذای سالم و غنی از کلسیم و سبزیجات تازه، می تواند به روند درمان بیماری کمک کند.

سخن آخر

اگر مدتی است که برای بارداری تلاش کرده و امیدهای شما بی نتیجه مانده است، حتما نسبت به آزمایش و بررسی این اختلال تخمدانی، اقدام کرده و در صورت نیاز مراحل درمانی را آغاز نمایید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

1 نظر در حال حاضر

  1. مطلب خیلی کاملی بود. ممنون بابت سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *