نحوه برخورد با کودکی که نمیخواد مشق بنویسد

اگر شما مادر هستید و کودکی دارید که در فصول مدرسه، چندان تمایلی به درست خواندن و مشق نوشتن از خود نشان نمی‌دهد، احتمالا دوست دارید که راهکاری‌هایی را برای علاقه مند کردن کودکان به درس یاد بگیرید. از طرفی ممکن است نحوه برخورد با کودکی که نمی خواد مشق بنویسد را ندانید. چاره کار چیست؟ آیا باید کودک خود را به حال خود رها کنید؟ پاسخ خیر است بلکه باید نحوه برخورد با کودکی که نمیخواد مشق بنویسد را به خوبی فراگیرید. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا با یکدیگر به بررسی این موضوع بپردازیم.

نحوه برخورد با کودکی که نمیخواد مشق بنویسد

در این هنگام ممکن است شما عصبانی شوید و یا از کوره در بروید و یا رفتارهایی را از خود بروز دهید که چندان منطقی به نظر نمی‌رسند. اما آیا نحوه برخورد با کودکی که نمی خواد مشق بنویسد بدین صورت است؟ خیر، شما باید رفتارهای سنجیده از خود نشان دهید و علل را جست‌وجو نمایید.

نحوه برخورد با کودکی که نمیخواد مشق بنویسد

نحوه برخورد با کودکی که نمیخواد مشق بنویسد

اولین کاری که در این رابطه باید انجام دهید، بررسی موضوع است. این که کودک شما به چه علت با انجام دادن تکالیفش مشکل دارد. آیا تمرینات برای او بسیار مشکل است و یا اینکه مقدار آن زیاد است؟ لذا باید سطح و میزان تکالیفی که او باید انجام دهد را بسنجید و سپس این مسئله را با معلم وی در میان بگذارید.

دومین نحوه برخورد با کودکی که مشق بنویسد این است که شما نباید برای انجام دادن تکالیف کودک خود، وسواس به خرج دهید. کافیست او را در انجام دادن تکالیفش یاری رسانید و مراحل را به او یادآور شوید.

سومین کاری که باید انجام دهید، ساختن محیطی آرام برای کودکتان است. شما می‌توانید با آرامش بخشیدن به فرزند خود، او را برای انجام دادن تکالیفش مشتاق کنید.

چهارمین گام این است که میزان تکالیف شب را بررسی نمایید. اگر تکالیف وی بسیار زیاد هستند، خوب است که انجام دادن آن‌ها را به دو بخش تقسیم کنید. به کودک خود بیاموزید که او می‌تواند تکالیف خود را در دو بخش انجام دهد. با این کار او نظم و مدیریت زمان را فرا می‌گیرد و می‌تواند برای تکالیف خود زمان تعیین نماید.

نحوه برخورد با کودکی که نمیخواد مشق بنویسد

نحوه برخورد با کودکی که نمیخواد مشق بنویسد

بهترین زمان انجام دادن تکالیف کودکان

شاید برایتان جالب باشد بدانید که بهترین زمان برای انجام دادن تکالیف زمانی است که کودک شما انرژی خود را صرف کرده و بازی‌هایش را انجام داده است. لذا او در این زمان تمرکز لازم برای انجام تکالیفش را دارد و می‌تواند بدون حواس پرتی به انجام آن‌ها بپردازد.

چند نکته مهم

گاهی برخی از کودکان به هنگام مواجه با مشکلاتی طی انجام دادن تکالیف، آن را رها می‌کنند. این مهم است که والدین از این موضوع اطلاع یابند تا بتوانند اهمیت پایداری، استقامت و تلاش را به کودک خود یاد دهند. شما می‌توانید همراه کودک خود باشید تا او بتواند به راحتی از عهده انجام دادن تکالیف خود براید و آن‌ها را به سرانجام برساند.

نحوه برخورد با کودکی که نمیخواد مشق بنویسد

نحوه برخورد با کودکی که نمیخواد مشق بنویسد

انجام دادن تکالیف کودک به جای او را به فراموشی بسپارید. گاهی ممکن است شما به دلایل مختلف که یکی از آن‌ها ممکن است دلسوزی باشد، به جای کودک خود، تکالیف وی را انجام دهید. اما این اشتباه بزرگی است که باید برای همیشه آن را ترک کنید. در این حالت شما امکان یادگیری مسئولیت پذیری را از کودک خود می‌گیرید و در عوض تنبلی را به او آموزش می‌دهید. او باید وظیفه شناسی و مسئولیت پذیری را یادبگیرد و بداند کارهایی که به او محول شده را باید تا انتها به پایان برساند.
در ازای انجام دادن کارهای خوب و پیشرفت‌هایش، به او پاداش دهید. پاداش دادن کودک شما را تشویق می‌کند و او را به انجام دادن تکالیفش مشتاق. پس هرگز این موضوع مهم را از یاد نبرید.

دعوا و داد زدن را کنار بگذارید. شما با این کار تنها او را می‌ترسانید. بلکه نحوه برخورد با کودکی که نمی خواد مشق بنویسد این است که او را به این کار علاقه‌مند کنید و نه اینکه بترسانید!

سخن پایانی

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از راه‌های منطقی و درست برای علاقه‌مند کردن کودکان به درس خواندن و مشق نوشتن استفاده کنید. زور و تهدید را فراموش کنید و محبت و راه‌های درست را امتحان نمایید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

شیرین، علاقه زیادی به نویسندگی داره و تا به امروز تجربه های مختلفی از نویسندگی کسب کرده. شیرین فارغ التحصیل رشته مدیریت هست اما مطالعه های گسترده ای در زمینه های روانشناسی و مشاوره داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *