نحوه چیدمان خانه های کوچک

  • توسط محکامه ناصری
  • ۱۵۴
  • 0
چیدمان خانه های کوچک

بهترین روش چیدمان خانه های کوچک چیست؟ از آنجا که گسترش شهر نشینی و تعدد جمعیت در شهرها و البته افزایش قابل توجه قیمت مسکن، مجال زندگی کردن در خانه‌های بزرگ را از افراد سلب کرده است، لذا مردم بیشتر به سمت آپارتمان نشینی سوق پیدا کردهاند؛ آپارتمان هایی که اغلب وسعت آن‌ها زیاد نیست. با این حساب شناخت و به کارگیری بهترین نحوه چیدمان خانه‌های کوچک را می‌توان برای فائق آمدن بر فضای کوچک آپارتمان‌های امروزی، به کار برد.

بسیاری از افراد که نحوه دکور کردن و چیدمان منزل خود را بسیار حائز اهمیت برمی شمارند، ابعاد و اندازه کوچک خانه و وسعت محدود آن را مانعی بزرگ برای به کار گیری دکوراسیون دلخواه، عملی کردن خواسته‌ها و بروز سلیقه‌های خود در این زمینه می‌دانند. حتی در بسیاری مواقع زوج‌های تازه ازدواج کرده، با حجم زیادی از جهیزیه عروس مواجه بوده و در استیصال، چیدمان خانه کوچک عروسی می مانند.تصویر دکوراسیون خانه کوچک: بهترین شکل از نحوه چیدمان خانه های کوچک را باید در استفاده از رنگ های روشن و ساده و وسایل ظریف و کم جا خلاصه کنیم.

بنابراین برای کاهش ناراحتی‌های ناشی از این موضوع، ما قصد داریم در این مطلب به آموزش چیدمان منزل کوچک و ارائه راهنمایی‌هایی در این باره بپردازیم.

چیدمان خانه های کوچک

چیدمان خانه های کوچک

نحوه چیدمان خانه های کوچک و بهبود در وضعیت دکوراسیون

همان طور که گفته شد، مشکل کمبود جا و ظرفیت اندک و محدود خانه‌های کوچک برای چیدمان اساس منزل ممکن است بسیار کلافه کننده باشد.

اما راه‌هایی هم وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها دکوراسیون خانه‌های کوچک را به نحوی تغییر داد که ابعاد و اندازه محدود آن‌ها برای ما آزار دهنده نبوده و باعث بزرگ‌تر جلوه کردن خانه شود.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک

در نحوه چیدمان خانه‌های کوچک اگر بخواهیم از اصول دکوراسیون داخلی بهره بگیریم و نکات مهم در این حیطه را رعایت نماییم، در واقع باید به مولفه‌هایی نظیر رنگ آمیزی، انتخاب طرح‌های مناسب برای خرید اساس منزل، میزان روشنایی خانه، رعایت نظم و پاکیزگی و پرهیز از افراط گرایی در زمینه خرید اجناس غیر ضروری، توجه نماییم.

دکوراسیون خانه‌های ایرانی کوچک

در هر فرهنگی نحوه دکوراسیون و انتخاب وسایل به تناسب همان جامعه صورت می‌گیرد تا این طراحی غیر متعارف جلوه نکند. اما امر بدیهی این است که در هر کجای جهان برای فراخ جلوه دادن فضاهای کوچک از اصول پایه‌ای در طراحی دکوراسیون داخلی بهره گرفته می‌شود که این شیوه در تمام فرهنگ‌ها مشترک است.

برای دکور کردن خانه‌های ایرانی کوچک نیز، بهره‌مندی از نکات قابل توجهی که رعایت آن‌ها سبب بزرگ جلوه دادن خانه‌های کوچک می‌شود، ضروری است.

باید از تکنیک های دکوراسیون داخلی منزل استفاده کرده و با استفاده از رنگ های روشن و خنثی و نورپردازی مناسب، فضا را وسیع تر نمایان سازید.

چیدمان خانه های کوچک

چیدمان خانه های کوچک

دکوراسیون داخلی منزل کوچک

اینک قصد داریم فاکتورهای مهمی که سبب بزرگ‌تر جلوه دادن خانه‌های کوچک می‌شوند را بررسی کنیم.

توجه به رنگ آمیزی و بهره‌گیری از طیف رنگ‌های سرد و خنثی

چیدمان خانه‌های معمولی و خانه‌های کوچک، مستلزم استفاده از رنگ‌های ساده و طرح‌های بی‌تکلف است. در شیوه رنگ آمیزی دیوارها و سقف‌ها و همچنین در نحوه خریدن وسایل به خصوص مبل‌ها و پرده‌ها بهتر است رنگ‌های ساده‌ای که طیف آن‌ها سرد و خنثی و البته روشن است را انتخاب نماییم. همچنین استفاده از سبک‌ها و طرح‌های پر نقش و نگار و شلوغ را حذف کنیم و توجه داشته باشیم که رنگ وسایل و ابعاد خانه باید روشن باشد تا خانه وسیع‌تر جلوه کند.

توجه به نظم و پاکیزگی خانه

دکوراسیون یک خانه کوچک زمانی به بهترین شکل صورت می‌گیرد و شیوه‌های لازم برای بزرگ جلوه دادن آن عملی می‌شود که نظم و ترتیب را به عنوان عضوی جدایی ناپذیر به رسمیت بشناسیم.

پس لازم است خانه را به نحوی بیاراییم که به لحاظ ظاهری کاملا مرتب و عاری از به هم ریختگی و آشفتگی باشد و بسیار تمیز جلوه کند؛ چرا که در خانه‌های کوچک عدم نظم و ترتیب در شیوه چیدمان، کوچک به نظر رسیدن فضا را صد چندان خواهد کرد.

توجه به حذف لوازم غیرضروری

از آنجا که در دکور کردن خانه هایی با وسعت اندک، باید نهایت توجه را به کار بگیریم که فضای این خانه‌ها بزرگتر جلوه کنند، بنابراین در چیدمان وسایل خانه باید به گونه‌ای عمل کنیم که تمام سطوح به وسیله اساس منزل پوشش داده نشود. به طور مثال مشاهده کفپوش خانه به خاطر وجود وسایل زیاد روی آن، مشکل نباشد و علاوه بر این برای تردد در خانه با معضل مواجه نباشیم.

برای این لازم است از چیدن وسایل اضافه در خانه جلوگیری کرده و تنها لوازم لازم و ضروری را به بهترین شکل در خانه بچینیم.

چیدمان خانه های کوچک

چیدمان خانه های کوچک

چیدمان خانه های کوچک با توجه به نورپردازی و میزان روشنایی

روشن بودن فضای خانه بهترین حریف برای مقابله با کوچک نمایان شدن خانه تلقی می‌شود. هر چه فضای خانه را از فضایی تاریک و کم نور به سمت فضایی روشن و نورانی سوق دهیم، به همان میزان در بزرگ جلوه دادن خانه خود موفق عمل کرده‌ایم.
اگر نقشه خانه ما به شکلی است که در آن پنجره زیادی برای انتشار نور آفتاب وجود ندارد، می‌بایست برای روشن کردن خانه دست به دامان نورپردازهای غیر طبیعی و وسایل روشنایی مصنوعی شویم.

توجه به استفاده از دیوارها برای جای دادن وسایل

وقتی ابعاد خانه ما کوچک است می توانیم با نصب کمدها و قفسه‌ها بر روی دیوار و چیدمان وسایل در آن‌ها علاوه بر استفاده از تمامی قسمت‌های خانه، سبب نظم بخشیدن به فضا شویم. به طور مثال با اضافه کردن قفسه‌هایی در اتاق خواب، آشپزخانه یا حتی سالن پذیرایی، می توانید از قرار دادن دکور اضافه، خلاص شوید.

چیدمان خانه های کوچک با توجه به استفاده از آینه‌هایی با ابعاد مناسب

با توجه به مطالب ذکر شده، روشن بودن و نورانی بودن خانه‌های کم وسعت، از کوچک نشان دادن فضا ممانعت می‌کند؛ با این حساب وقتی آینه‌های بزرگ را در مقابل تابش نور قرار دهیم، بی‌شک فضای ما بزرگتر جلوه داده خواهد شد.

چیدمان خانه های کوچک با توجه به انتخاب فرش‌ها و پرده‌ها و مبلمان مناسب

در صورتی که کفپوش کف منزل از نوع سرامیک یا پارکت باشد، استفاده از فرش‌هایی با ابعاد کوچک‌تر توصیه می‌شود که تمام سطح زمین را نپوشاند. اگر کفپوش کف خانه از جنس موزاییک باشد، می‌توانیم ابتدا آن را با موکت‌هایی ساده و روشن بپوشانیم و سپس بر روی آن فرش‌های کوچک بیندازیم.

از آن جا که خانه‌های کوچک معمول سقف‌های کوتاهی دارند، لذا اگر برای پوشاندن پنجره‌ها از پرده‌هایی با قواره‌های بلند که طول آن‌ها از سقف تا کف را می‌پوشاند، استفاده نماییم؛ می‌توانیم فضا را فراخ‌تر نشان دهیم. البته باید به طرح و رنگ پارچه پرده‌ها نیز توجه داشت که طرحی ساده و رنگی سرد و خنثی داشته باشد.

استفاده از مبل‌های سلطنتی یا همان مبل‌های استیل برای چیدمان در خانه‌های کوچک مناسب نیست. این مبل‌ها و ابعاد بزرگشان سبب کوچک نمایان شدن خانه می‌شود. در انتخاب مبلمان باید از کاناپه‌ها یا نیم ست‌ها و مبل‌های راحتی بهره بگیریم که علاوه بر کارایی آسان‌تر، به وسیع نشان دادن خانه کمک می‌کنند. همچنین برای میز ناهارخوری، به جای به کار بردن میزهای دایره‌ای یا بیضی، از میزهای مستطیل شکل استفاده کنید.

سخن پایانی

اگر تا قبل از مطالعه این مقاله برای دکور کردن و چیدمان منازل کوچک خود نگران بودیم، حالا می‌توانیم با توجه به نکات ذکر شده و اطمینان خاطر از اثرگذاری آن ها، چیدمان مقبول خود را برای خانه‌های خود در نظر بگیریم. شما چه ایده‌هایی برای دکوراسیون خانه های 50 متری دارید؟ همچنین چطور چیدمان خانه های معمولی را پیش می‌برید؟

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *