کولپوسکوپی چیست؟

شاید این روزها نام کولپوسکوپی را شنیده باشید. کولپوسکوپی چیست و چه کاربردی دارد؟ کولپوسکوپی به واقع نوعی معاینه پزشکی مربوط به بانوان است که طی آن دهانه رحم زن مورد بررسی و معاینه قرار می‌گیرد.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی نوعی میکروسکوپ است که به داخل دهانه رحم فرستاده شده و وضعیت آن را بررسی می‌کند. این ابزار به شکل میکروسکوپی با دو چشم یا دوربین است. معمولا این معاینه پزشکی پس از مشکوک بودن تست پاپ اسمیر، توصیه می‌شود. به واقع همان طور که می‌دانید به بانوان توصیه شده است که هر 3 سال یک بار پاپ اسمیر انجام دهند. در شرایطی که تست پاپ اسمیر با جواب مشکوک همراه باشد، معمولا پزشک انجام معاینه با کولپوسکوپی را توصیه می‌کند.

نکته: البته توصیه می‌شود که این آزمایش پزشکی ابزاری در زمانی انجام شود که زن در قائدگی نباشد.

این ابزار تشخیصی اجازه می‌دهد که از بافت اندام تناسلی و دهانه و گردن رحم، بررسی دقیقی به عمل آمده و رده بالاتری از بررسی صورت پذیرد. به کمک این ابزار تشخیصی می‌توان از سرطان‌های دهانه رحم و شکل گیری ضایعات سرطانی، به موقع جلوگیری به عمل آورد.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی چیست؟

چه زمانی کولپوسکوپی توصیه می‌شود؟

معمولا در صورت وجود زگیل تناسلی یا تشخیص ویروس HPV از این روش تشخیصی استفاده می‌شود. به علاوه مشاهده هر گونه علائم قرار داشتن در ریسک سرطان؛ به این روش روی آورده می‌گردد.

آمادگی برای انجام کولپوسکوپی

برای انجام این روش تشخیصی باید از 24 ساعت قبل، از داشتن رابطه جنسی خودداری کرده باشید. به علاوه استفاده از هرگونه داروی واژینال یا تامپون و … در زمان یک شبانه روز پیش از انجام آزمایش، ممنوع است. همین طور توصیه شده است که تا 24 ساعت قبل، حمام نکنید.

روش انجام کولپوسکوپی

برای انجام این آزمایش تشخیصی، حتما لازم است که لباس‌های خود را در بخش کمر به پایین خارج کنید. سپس روی تخت مخصوص قرار گرفته و باید پاهای خود را روی دو زیرپایی که بالاتر از سطح افقی بدن هستند، قرار دهید. به این شکل پاهای شما به اندازه کافی باز می‌شوند تا پزشک قادر به استفاده از ابزار معاینه باشد.

سپس وسیله‌ای به نام اسپکولوم، ابتدا به وسیله یک ژل مخصوص لغزنده شده و سپس پزشک، آن را به واژن وارد می‌کند تا دهانه و گردن رحم به خوبی باز شوند. سپس امکان وارد کردن میکروسکوپ تشخیصی وارد خواهد شد و مراحل معاینه و بررسی صورت می‌گیرد. در صورتی که در این مرحله ضایعه‌ای تشخیص داده شود، احتمالا تجویزهای پزشکی برای بیوپسی یا نمونه برداری‌های آتی لحاظ خواهد شد.

نمونه‌های گرفته شده به پاتولوژی فرستاده خواهند شد و تشخیص سرطانی بودن یا نبودن آن‌ها در این مرحله صورت می‌گیرد.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی چیست؟

عوارض این روش تشخیصی کدامند؟

اگر چه معمولا این روش تشخیصی عوارضی ندارد، اما ممکن است با دردهایی در ناحیه تناسلی، تب و لز، خروج ترشحات عفونی از واژن یا کمی خونریزی خفیف تا شدید، روبرو شوید. معمولا پزشک از داروهای تسکینی برای درد و برخی اوقات از داروهای ضدعفونت موضعی یا خوراکی برای شخص تجویز می‌کند.

نکته: در صورتی که خونریز‌ی‌های شما شدید شد، باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی چیست؟

سخن پایانی

به خاطر داشته باشید که با توجه به شیوع سرطان‌های زنانه، به ویژه سرطان‌های مربوط به دستگاه تناسلی بانوان و رحم و تخمدان‌ها، انجام تست‌های تشخیصی بسیار ضرورت دارد. به این صورت می‌توان به موقع نسبت به تشکیل بافت‌های سرطانی آگاهی پیدا کرده و از پیشروی آن‌ها جلوگیری به عمل آورد. باور داشته باشید که به این صورت بسیاری از سرطان‌ها و بیماری‌های سخت، پیش از پا گرفتن، درمان شده و فرد خواهد توانست که سالیان سال زندگی سلامتی را تجربه کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

1 نظر در حال حاضر

  1. کسی انجام داده؟؟؟ درد داره به نظرتون؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *